Články | LANO

Články

Studie k určování metabolických prahů u sportovních lezců

14. 1. 2022

V roce 2021 se podařilo týmu z FTVS UK v Praze, jehož součástí je i člen expertního týmu LANO doc. Mgr. Jiří Baláš, Ph.D., připravit a publikovat několik studií k určování metabolických prahů na lokální úrovni svalů předloktí u sportovních lezců.  Výsledky studií objasňují, jak moc je důležitá úroveň obecné a lokální specifické vytrvalosti pro lezecký výkon a jak stanovit optimální intenzitu k rozvoji různých metabolických režimů na lokální úrovni.

Více

Stavěčské kurzy LANO – Bloky C a C2

10. 1. 2022

Více než dvě desítky frekventantů z ČR i zahraničí se tento týden zúčastnily kurzů LANO pro stavěče v blocích C - Komerční stavění na boulderové stěně a C2 - Stavění pohybových boulderů. Víkendovému školení v Lezeckém centru SmíchOFF předcházela online výuka.

Více

LANO TOP TEAM 2022

26. 12. 2021

Projekt LANO TOP TEAM zahájený v roce 2020 a na něj navazující spolupráce trenérů a dalších specialistů na společné odborné platformě byl letos jednoznačně nejúspěšnějším projektem péče o talentovanou mládež v ČR v kategoriích do 14 let a stojí i za řadou reprezentačních úspěchů ve starších kategoriích. Proto bude pokračovat i v roce 2022. Díky podpoře ČSOB se pro příští rok podařilo zvýšit jeho kapacitu, což je důležité vzhledem k narůstajícímu počtu členů LANO splňujících stanovené podmínky, a zároveň rozšířit možnosti odborné i finanční podpory sportovců.

Více

Akreditované kurzy pro získání kvalifikace Instruktor lezení na umělých stěnách a Trenér sportovního lezení

3. 12. 2021

LANO připravila kurzy pro získání kvalifikací Instruktor lezení na umělých stěnách a Trenér sportovního lezení. Vzhledem k tomu, že LANO je držitelem akreditace MŠMT pro tyto kurzy, získaná kvalifikace znamená vzdělání uznané státem, proto na jejím základě lze získat živnost, pracovat s veřejností bez nutnosti členství v jakémkoli spolku atd. LANO je kromě vysokých škol aktuálně jedinou organizací v ČR s akreditací MŠMT pro kvalifikaci Trenér sportovního lezení.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník

29. 11. 2021

V sobotu 27. 11. hostil Jeseník 4. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Více

Spolupráce mezi FSpS MU a LANO

25. 11. 2021

Zástupci Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity děkan PhDr. Jan Cacek, Ph.D., a proděkan doc. Mgr. Michal Kumstát, Ph.D., podepsali s prezidentem Lezecké asociace nezávislých odborníků Mgr. Tomášem Binterem Memorandum o spolupráci.

Více

Další spolupráce s ČSOB a rozšíření programu finanční podpory členů LANO

22. 11. 2021

Spolupráce mezi Československou obchodní bankou a Lezeckou asociací nezávislých odborníků zahájená v roce 2020 umožnila díky finanční podpoře ČSOB realizaci řady projektů včetně Programu finanční podpory členů LANO. V rámci tohoto projektu LANO poskytla finanční příspěvek svým členům jak na odborný servis v oblasti přípravy, vzdělávání a domácích i mezinárodních soutěží, tak na přímé náklady spojené s účastí reprezentantů na mezinárodních soutěžích IFSC, přestože LANO na svou činnost nepobírá žádné státní ani regionální dotace.

Více

Kurzy pro stavěče

10. 11. 2021

Stavěčská expertní skupina Lezecké asociace nezávislých odborníků pod vedením Jana Zbranka bude v následujícím roce pokračovat ve školení stavěčů započatém v roce 2020. Kurzy jsou určeny jak začínajícím stavěčům, tak všem, kteří se chtějí ve stavění cest zdokonalit. Účastníkům poskytují odborný základ pro stavění cest a boulderů nejen na komerčních stěnách.

Více

Seminář Základy tréninku soutěžního lezení

9. 11. 2021

Ve dnech 6. - 7. 11. uspořádala Lezecká asociace nezávislých odborníků v pražském Lezeckém centru SmíchOFF seminář Základy tréninku soutěžního lezení. Seminář byl určen všem zájemcům o trénink soutěžního lezení – trenérům, instruktorům, koučům, rodičům závodníků i závodníkům samotným. Cílem bylo umožnit zájemcům zorientovat se v problematice přípravy v oblasti soutěžního lezení, prohloubit své znalosti, zařadit je do kontextu souvisejících oborů a sdílet zkušenosti s dalšími specialisty.

Více

Republikové shromáždění LANO

30. 10. 2021

V den státního svátku ve čtvrtek 28. 10. se v pražské Vile Kajetánka konalo Republikové shromáždění Lezecké asociace nezávislých odborníků, z. s. Přítomno nebo řádně zastoupeno bylo 75% řádných členů.

Více

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Brno

25. 10. 2021

O víkendu 23. - 24. 10. se na Hudy lezecké stěně Brno uskutečnilo Mezinárodní mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost pro rok 2021.

Více

MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno

19. 10. 2021

V sobotu 16. 10. se na Hudy lezecké stěně Brno konalo Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost pro rok 2021.

Více

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v lezení na rychlost – Brno

19. 10. 2021

V neděli 17. 10. na brněnské Hudy lezecké stěně navázalo na předchozí závodní den Mezinárodní mistrovství České republiky, Mistrovství České republiky mládeže a Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na rychlost pro rok 2021.

Více

Spolupráce LANO na slavnostním otevření tréninkového centra HORN climbing Písek

15. 10. 2021

Oddíl HORN climbing Písek v sobotu 18. 9. slavnostně otevřel své tréninkové centrum – viz tisková zpráva. Na základě servisu pro členské oddíly se LANO podílela na přípravě a organizaci akce, personálním zajištění, koordinaci spolupráce s dalšími členskými oddíly i jednotlivci a mediálním pokrytí včetně monitoringu.

Více

Stanovisko Lezecké asociace nezávislých odborníků k odvolání ředitele Olymp CSMV

13. 10. 2021

Lezecká asociace nezávislých odborníků nesouhlasí s neodůvodněným odvoláním ředitele Olymp Centra sportu Ministerstva vnitra Ing. Jiřího Berana. Olymp CSMV se za 8 let pod jeho vedením stal jednou z nejúspěšnějších organizací fungující na principech odbornosti ve prospěch sportovců. Plně respektujeme právo ministerstva vnitra na obsazení funkce ředitele resortního centra, ale považujeme za kontraproduktivní nerespektovat výsledky, odbornost, zkušenosti a zásady fair play v organizaci klíčové pro český sport sto dnů před olympijskými hrami. Bohužel nedodržování těchto principů je velkým problémem nejen českého sportu, ale i celé společnosti. Proto podporujeme stanovisko Svazu lyžařů ČR, Českého biatlonu a dalších významných členů sportovního prostředí, vyzýváme k návratu Ing. Berana do funkce a k transparentnímu řešení personálního obsazení této pozice.  

Prezidium LANO

Více

Evropský pohár mládeže v boulderingu – Soure

10. 10. 2021

Portugalské Soure hostilo ve dnech 9. – 10. 10. poslední letošní kolo Evropského poháru mládeže v boulderingu.

Více

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderingu – Slaný

27. 9. 2021

Ve dnech 24. – 26. 9. se ve Slaném konalo Mezinárodní Mistrovství České republiky, Mistrovství České republiky mládeže a Mistrovství České republiky do 14 let v boulderingu. Závod byl zároveň čtvrtým a závěrečným kolem Českého poháru, Českého poháru mládeže a rovněž posledním kolem Českého poháru do 14 let v boulderingu, kde se však uskutečnily pouze tři závody. Z hlediska hodnocení seriálu ČP a ČPM je nutno dodat, že celkové pořadí ovlivnila neúčast téměř kompletní mládežnické špičky na předchozím závodě ČP a ČPM z důvodu termínové kolize s mládežnickým mistrovstvím světa.

Více

Mistrovství světa v soutěžním lezení – Moskva

22. 9. 2021

Ve dnech 16. – 21. 9. se v hlavním městě Ruska Moskvě uskutečnilo Mistrovství světa v soutěžním lezení.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Olomouc

13. 9. 2021

V sobotu 11. 9. hostila olomoucká stěna Flash Wall druhé kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost 2021.

Více

Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení

31. 8. 2021

Ve dnech 21. – 30. 8. se v ruské Voroněži konalo Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení. Závod byl stejně jako mládežnické mistrovství Evropy přesunut z loňského roku, kdy se nemohl uskutečnit vzhledem ke koronavirové pandemii.

Více

ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderingu – Teplice nad Metují

30. 8. 2021

Ve dnech 27. – 28. 8. se v rámci 38. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu uskutečnilo 3. kolo ČP a ČPM a 2. kolo ČP do 14 let v boulderingu.

Více

Evropský pohár v boulderingu – Krakow

10. 8. 2021

Ve dnech 7. – 8. 8. se v polském Krakowě konal závod Evropského poháru v boulderingu.

Více

Letní olympijské hry – Tokio

8. 8. 2021

Ve dnech 3. – 6. 8. proběhl v Tokiu historicky první olympijský závod v soutěžním lezení. O medaile se bojovalo v kombinaci lezení na rychlost, boulderingu a lezení na obtížnost.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Žilina

2. 8. 2021

Slovenská Žilina hostila ve dnech 29. – 31. 7. poslední kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost.

Více

Spolupráce s ČSOB a program finanční podpory členů LANO

21. 7. 2021

V loňském roce se podařilo navázat spolupráci mezi Československou obchodní bankou a Lezeckou asociací nezávislých odborníků. ČSOB díky tomu poskytla finanční podporu na činnost LANO jak v loňském, tak v letošním roce. Velmi si vážíme nejen samotné podpory, ale jsme hrdi na to, že můžeme spolupracovat právě s bankou, s níž nás spojují společné hodnoty. ČSOB totiž uplatňuje ty nejvyšší odborné i morální standardy, přičemž společenská odpovědnost a filantropie jsou běžnou součástí její každodenní činnosti.

Více

Světový pohár v lezení na obtížnost – Briancon

19. 7. 2021

Ve dnech 17. – 18. 7. se ve francouzském Brianconu konal poslední závod Světového poháru v lezení na obtížnost před Olympijskými hrami v Tokiu.

Více

Světový pohár v lezení na obtížnost – Chamonix

14. 7. 2021

Ve dnech 12. – 13. 7. se do tradičního dějiště ve francouzském Chamonix vrátil závod Světového poháru v lezení na obtížnost.

Více

Světový pohár v lezení na obtížnost a rychlost – Villars

4. 7. 2021

Ve dnech 1. – 3. 7. se ve švýcarském Villars-sur-Ollon konalo druhé kolo letošního Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Puurs

4. 7. 2021

Belgický Puurs-Sint-Amands hostil ve dnech 2. – 4. 7. další kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost.

Více

Světový pohár v lezení na obtížnost a boulderingu – Innsbruck

27. 6. 2021

Ve dnech 23. – 26. 6. přivítal rakouský Innsbruck účastníky prvního letošního závodu Světového poháru v lezení na obtížnost a čtvrtého kola Světového poháru v boulderingu 2021.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost – Ostermundingen

21. 6. 2021

Švýcarský Ostermundingen hostil ve dnech 19. – 20. 6. další kolo Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Praha

20. 6. 2021

V sobotu 27. 3. se v pražském Jungle Sport parku konalo první kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost 2021.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Imst

16. 6. 2021

Rakouský Imst jako tradiční pořadatel Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost po roční koronavirové pauze znovu připravil závod této nejvyšší dlouhodobé mládežnické soutěže.

Více

Vyjádření NSA k aktuálně platnému opatření (od 14.6.2021)

15. 6. 2021

Více

ČP do 14 let v boulderingu – Zlín

14. 6. 2021

V sobotu 14. 6. se na nové venkovní bouldrovce v areálu Vertikonu ve Zlíně konalo první kolo Českého poháru mládeže do 14 let v boulderingu 2021, které bylo zároveň vůbec prvním letošním závodem ČP U14 bez ohledu na disciplínu.

Více

Vyjádření NSA k aktuálně platnému opatření (od 8.6.2021)

9. 6. 2021

Více

Světový pohár v lezení na rychlost a boulderingu – Salt Lake City

1. 6. 2021

Ve dnech 28. – 30. 5. hostilo americké Salt Lake City první letošní závod Světového poháru v lezení na rychlost a třetí závod Světového poháru v boulderingu 2021.

Více

ČP A ČPM v lezení na obtížnost – BRNO

31. 5. 2021

V sobotu 29. 5. se na HUDY lezecké stěně Brno konalo druhé kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2021, které bylo zároveň závěrečným nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně. Tento závod měla původně hostit jablonecká MAKAK aréna. Vzhledem k odstoupení stavěče Jana Zbranka z důvodu nesouhlasu s postupem ČHS vůči dalšímu členovi stavěčského týmu Martinovi Jechovi a v návaznosti na to pak odstoupení sponzora i stanovisku pořadatelské stěny byl závod přesunut do Brna.

Více

Evropský pohár mládeže v boulderingu – Graz

16. 5. 2021

Rakouský Graz jako tradiční pořadatel Evropského poháru mládeže v boulderingu po roční koronavirové pauze znovu přivítal účastníky této soutěže.

Více

Mistrovství Evropy mládeže v soutěžním lezení – Perm

6. 5. 2021

Ve dnech 1. – 5. 5. se v ruském Permu konalo Mistrovství Evropy mládeže v soutěžním lezení. Závod byl přesunut z loňského roku, kdy se nemohl uskutečnit vzhledem ke koronavirové pandemii. Poprvé v historii se mládežnické mistrovství Evropy konalo zároveň ve všech třech individuálních disciplínách, v minulých letech byla vždy organizována zvlášť MEM v boulderingu a zvlášť v lezení na obtížnost a rychlost. Naopak naposledy se zde vyhodnocovala kombinace těchto tří disciplín ve formátu OH v Tokiu, v dalších závodech už bude kombinace hodnocena ve formátu OH v Paříži, tedy pouze jako kombinace lezení na obtížnost a boulderingu.

Více

Světový pohár v boulderingu – Meiringen

17. 4. 2021

Švýcarský Meiringen hostil první letošní závod světového poháru v boulderingu. Startovali zde čtyři čeští reprezentanti, mezi nimi i členka LANO TOP TEAMu Eliška Bulenová.

Více

ČP a ČPM v boulderingu - 2. nominační závod – Praha

11. 4. 2021

V sobotu 10. 4. uspořádala pražská lezecká stěna Jungle Sport Park i druhý letošní podnik Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu. Ten byl zároveň závěrečným nominačním závodem do reprezentace ČR v boulderingu.

Více

ČP s ČPM v lezení na obtížnost – Zlín

29. 3. 2021

V sobotu 27. 3. se ve zlínském Vertikonu konalo první kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2021, které bylo zároveň prvním ze dvou nominačních závodů do reprezentace ČR v této disciplíně.

Více

ČP a ČPM v boulderingu – Praha

14. 3. 2021

V sobotu 14. 3. hostila pražská lezecká stěna Jungle Sport Park první letošní podnik Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderingu, který byl zároveň prvním ze dvou nominačních závodů do reprezentace ČR v boulderingu.

Více

Nominační závod do reprezentace ČR v lezení na rychlost – Brno

6. 3. 2021

V sobotu 6. 3. se v Brně konal nominační závod do reprezentace ČR v lezení na rychlost. Z kalendáře závodů, propozic ani oficiálních informací nebylo bohužel dosud možné zjistit, zda byl tento podnik zároveň součástí Českého poháru v lezení na rychlost, který by měl být dle prováděcích předpisů ČHS zorganizován.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník

13. 12. 2020

O víkendu 12. - 13. 12. se v Jeseníku konalo 3. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod, který provázela řada protiepidemických opatření, byl vzhledem k nezbytným omezením rozdělen do dvou dnů, kdy v sobotu soutěžili chlapci a v neděli dívky. Přesto byl pořadateli výborně organizačně zvládnut a přes velmi komplikovanou situaci nenastaly žádné organizační ani jiné problémy, které by negativně ovlivnily regulérnost soutěže. To je nutno ocenit a pořadatelům tímto děkujeme.

Více

TANDEM - Projekt individuálního plánování tréninku pro oddíly a organizace

10. 12. 2020

Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) ve spolupráci s oddílem Green Trees Monkeys připravila pod názvem TANDEM unikátní projekt na podporu talentované mládeže připravující se v rámci oddílových tréninků a kroužků zaměřených zejména na soutěžní lezení.

Více

Stavěčský kurz LANO – blok C

7. 12. 2020

Ve dnech 4.-5. 12. 2020 se v Lezeckém centru SmíchOFF pod vedením Jana Zbranka a Martina Jecha uskutečnil první ze série stavěčských kurzů (blok C), který byl primárně určen začínajícím stavěčům se zájmem o komerční stavění na bouldrové stěně.

Více

Skončilo ME v soutěžním lezení

29. 11. 2020

V sobotu 28. 11. skončilo Mistrovství Evropy v soutěžním lezení, které se v uplynulém týdnu konalo v Moskvě. Tento podnik byl pro evropské závodníky zároveň posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry v Tokiu.

Více

Začíná ME v soutěžním lezení

20. 11. 2020

Od soboty 21. 11. do soboty 28. 11. se v Moskvě koná Mistrovství Evropy v soutěžním lezení. Tento závod je pro evropské závodníky zároveň posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry v Tokiu. Na OH se kvalifikuje nejlepší muž a nejlepší žena v celkovém hodnocení kombinace, kteří již nejsou kvalifikováni z předchozích závodů.

Více

Spolupráce s ČSOB

28. 10. 2020

V minulých dnech se podařilo navázat spolupráci mezi Československou obchodní bankou, a. s., a Lezeckou asociací nezávislých odborníků, z. s. ČSOB díky tomu poskytne finanční podporu na činnost LANO ještě v letošním roce a zároveň vytvořila platformu pro dlouhodobé partnerství. Velmi si vážíme nejen samotné podpory, ale jsme hrdi na to, že můžeme spolupracovat právě s bankou, s níž nás spojují společné hodnoty. ČSOB totiž uplatňuje ty nejvyšší odborné i morální standardy, přičemž společenská odpovědnost a filantropie jsou běžnou součástí její každodenní činnosti. Získané prostředky proto využijeme zejména na péči o mládež, vzdělávání a další projekty založené na principech společenské odpovědnosti.

Více

Kurz pro stavěče

19. 10. 2020

Stavěčská expertní skupina Lezecké asociace nezávislých odborníků pod vedením Jana Zbranka připravila kurz pro zájemce o stavění na lezeckých stěnách. Kurz je primárně určen začínajícím stavěčům a všem, kteří se chtějí ve stavění cest zdokonalit. Účastníkům kurz poskytne odborný základ pro stavění cest a boulderů nejen na komerčních stěnách.

Více

Pravidla k nouzovému stavu ve sportu od středy 14. října

14. 10. 2020

Od středy 14. října došlo na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 12. října 2020. Další informace o pravidlech k nouzovému stavu ve sportu naleznete na stránkách Národní sportovní agentury zde.

Výkladové stanovisko České unie sportu je k dispozici zde.

Více

Aktuální informace související s opatřením vlády proti šíření COVID-19

10. 10. 2020

V důsledku krizových opatření, která schválila vláda na svém mimořádném jednání dne 8. října, byly zrušeny závody ČP U14 v lezení na obtížnost v Chocni a MČR v lezení na rychlost v Ostravě v původních termínech s tím, že o náhradních termínech se jedná.

Další informace o pravidlech k nouzovému stavu ve sportu naleznete na stránkách Národní sportovní agentury zde.

Více

Výkladové stanovisko k nouzovému stavu v oblasti sportu

6. 10. 2020

Na stránkách Národní sportovní agentury bylo zveřejněno výkladové stanovisko k nouzovému stavu, který platí na území ČR od 5. 10. 2020. Stanovisko naleznete zde.

Více

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Praha

5. 10. 2020

Ve dnech 3. – 4. 10. hostila pražská lezecká stěna Big Wall Mezinárodní Mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost – Augsburg

21. 9. 2020

Německý Augsburg hostil ve dnech 17. – 18. 9. jediný letošní závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost. Vzhledem k opatřením proti COVID  19 byla účast podstatně slabší ve srovnání se standardními závody EYC v předchozích sezónách, tj. zhruba poloviční až dvoutřetinová dle jednotlivých kategorií.

Více

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderingu – Slaný

21. 9. 2020

Ve dnech 18. – 20. 9. se ve Slaném konalo Mezinárodní Mistrovství České republiky, Mistrovství České republiky mládeže a Mistrovství České republiky do 14 let v boulderingu. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru, Českého poháru mládeže a Českého poháru do 14 let v boulderingu.

Více

MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Zlín

13. 9. 2020

V sobotu 12. 9. se v lezeckém centru Vertikon Zlín konalo Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost.

Oficiální závody dosud pořádané na Vertikonu měly vždy vynikající úroveň a bylo tomu tak i tentokrát. Perfektní organizace, kvalitní cesty z moderních chytů, vynikající jističi, on-line výsledky, zkušení a problematiky znalí moderátoři, zajímavý doprovodný program, celková sportovní úroveň soutěže a řada dalších aspektů vytvořila pro všechny závodníky i diváky ze šampionátu skutečný zážitek. Kvalitní byla rovněž práce JURY – včas a jasně zveřejněné informace od startovních listin přes časy uzavření izolace až po výsledky, korektní rozhodování, výborná koordinace se stavěči i rychlé řešení protestů v souladu s pravidly vytvořily mladým lezcům a jejich trenérům vynikající podmínky pro podávání těch nejlepších výkonů.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Olomouc

6. 9. 2020

V sobotu 5. 9. hostila olomoucká lezecká stěna Flash Wall 1. kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod byl pořadateli organizačně výborně připraven. Dobrý nápad byl vzhledem k počasí umístění izolace venku, kvalitní byl rovněž moderátor. Bohužel opět došlo k problémům mezi JURY a některými rodiči a trenéry, protože propozice neobsahovaly informaci o formátu závodu a JURY nejprve nesprávně určila počet postupujících do finále. K vyřešení byli i zde přizváni pravidloví specialisté LANO, kteří nakonec díky znalosti aplikace příslušných ustanovení prováděcích předpisů a soutěžních pravidel přispěli k nápravě. Opakované situace, kdy se na odborníky LANO obracejí rodiče a trenéři, aby řešili problémy, které se jich netýkají a za které jsou zodpovědní příslušní soutěžní činovníci ČHS, však pro LANO nejsou žádoucí.

Více

ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderingu – Teplice nad Metují

30. 8. 2020

Ve dnech 28. - 29. 8. se v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují konalo 2. kolo Českého poháru, Českého poháru mládeže a Českého poháru do 14 let v boulderingu. Závod ČP a ČPM byl zároveň druhým a posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v dospělých i mládežnických kategoriích.

Více

Profesní pojištění pro stavěče

14. 8. 2020

Unikátní profesní pojištění pro stavěče lezeckých cest na základě iniciativy jediného českého držitele nejvyšší mezinárodní licence IFSC Jana Zbranka připravila Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) ve spolupráci s pojišťovnou Allianz.

Více

LANO TOP TEAM zahájil svou činnost

5. 8. 2020

Unikátní projekt podpory vrcholových sportovců a talentované mládeže nazvaný LANO TOP TEAM zahájil svou činnost. Jeho zřizovatelem je Lezecká asociace nezávislých odborníků, z. s. (LANO). Projekt navazuje na odborný servis a komplexní podporu sportovců poskytovaný touto organizací. LANO TOP TEAM tvoří aktuálně 19 sportovců nejen z oblasti soutěžního lezení.

Více

LANO TOP TEAM

7. 7. 2020

Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) připravila pod názvem LANO TOP TEAM projekt na podporu vrcholových sportovců a talentované mládeže navazující na odborný servis a služby LANO.

Projekt reaguje na zvýšenou potřebu odborné, materiální, finanční, marketingové, mediální i morální podpory těch, kteří se sportu chtějí věnovat naplno.

Více

Republikové shromáždění LANO

29. 6. 2020

V sobotu 27. 6. se v Liberci konalo republikové shromáždění Lezecké asociace nezávislých odborníků, z. s. Přítomno nebo řádně zastoupeno bylo 86% řádných členů. Shromáždění se zúčastnilo i několik hostů.

Více

Plánované mezinárodní závody IFSC

29. 6. 2020

IFSC se rozhodla uspořádat několik mezinárodních závodů, z nichž první se připravuje již na konec srpna. Nebude se však jednat o závody Světového poháru, protože vzhledem k různým podmínkám a omezením pohybu osob v souvislosti s COVID – 19 by se nemohli zúčastnit reprezentanti všech členských zemí IFSC. Proto se v roce 2020 vůbec nebude konat seriál Světového poháru, jednotlivé závody nebudou považovány za závody SP a nebudou ani započítávány do World Rankingu.

Více

Rock Empire ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Jablonec nad Nisou

28. 6. 2020

V sobotu 27. 6. hostila jablonecká Makak aréna 2. kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost, které bylo zároveň druhým a posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v dospělých i mládežnických kategoriích.

Více

Prague color climbing festival 2020

28. 6. 2020

V pátek 26. 6. se v Lezeckém centru SmíchOFF uskutečnil tradiční lezecký závod pro děti do 14 let – PRAGUE COLOR CLIMBING FESTIVAL 2020. Soutěžilo se v kombinaci boulderingu a lezení na obtížnost, tedy ve formátu, který je předběžně schválen pro Olympijské hry v Paříži 2024.

Více

Akademické mistrovství světa ve sportovním lezení 2020 bylo zrušeno

19. 6. 2020

FISU zrušila Akademické mistrovství světa ve sportovním lezení, které se mělo původně konat v italském Turíně od 17. do 20. září 2020.

Více

Úspěšná odborná práce Elišky Novotné

17. 6. 2020

Eliška Novotná je nejen jednou z našich nejlepších mládežnických reprezentantek, ale i člověkem, který dokáže samostatně kriticky myslet. Její výzkumná práce na téma „Inosin a jeho vliv na výkon sportovního lezce“ v rámci 42. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ) postoupila do celostátního kola, kde byla vyhodnocena jako 10. nejlepší práce v kategorii Zdravotnictví. Krajských kol se účastnilo téměř 900 autorů odborných prací SOČ a do finále postoupilo v 18 soutěžních oborech 274 soutěžních prací od 294 autorů.

Více

Spouštíme LANO

17. 6. 2020

LANO je zkratkou Lezecké asociace nezávislých odborníků. Lano je silný, pevný a dlouhý svazek vytvořený spojením jednotlivých vláken. Lano může zajistit bezpečnost, umožnit postup, ulehčit práci, držet věci pohromadě – záleží na tom, kdo a k čemu ho používá. LANO chce být rovněž silným, pevným a dlouhodobým svazkem vytvořeným spojením jednotlivých oborů, který nabízí vlastně totéž – proč, komu a jak zde nemá smysl vysvětlovat, protože to snadno najdete v sekcích O nás, Služby a Informace na tomto webu.

Více
Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall