Prague Color Climbing Festival 2020 | LANO

Prague Color Climbing Festival 2020

28. 6. 2020

V pátek 26. 6. se v Lezeckém centru SmíchOFF uskutečnil tradiční lezecký závod pro děti do 14 let – PRAGUE COLOR CLIMBING FESTIVAL 2020. Soutěžilo se v kombinaci boulderingu a lezení na obtížnost, tedy ve formátu, který je předběžně schválen pro Olympijské hry v Paříži 2024.

Závod byl letos skvěle připraven – videopředlez pro všechny kategorie zveřejněný předem na webu i fb, vynikající úroveň boulderů a cest jak po stránce pohybové, tak po stránce použitých struktur a chytů, profesionální moderátor a řada dalších bonusů, které v současnosti přesahují standard českých závodů bez ohledu na kategorie.

Pro bouldering zvolili pořadatelé u nás unikátní, ale velmi přínosný formát – lezly se 4 bouldery stylem Flash, každý závodník měl na přelezení jednoho boulderu 4 minuty a pořadí pro jednotlivé bouldery bylo určeno startovními listinami. Tento model se dle předpokladů ukázal jako podstatně spravedlivější a přehlednější, než u nás běžně užívaný systém celkového časového limitu na všechny bouldery. Odpadly dlouhé fronty, lezci poměrně přesně věděli, kdy přijdou na řadu a nedalo se využít taktizování s pořadím boulderů ani zdržování. Každá věková kategorie měla své vlastní bouldery společné pro chlapce i dívky. Problémy byly poměrně těžké, ale všechny se daly vylézt a je třeba ocenit, že byly založeny hlavně na koordinačních schopnostech, které je nutno rozvíjet právě v těchto věkových kategoriích.

V lezení na obtížnost se soutěžilo ve 3 cestách, které i zde byly připraveny speciálně pro každou věkovou kategorii. Časový limit na cestu byl ve srovnání s oficiálními soutěžními pravidly zkrácen na 4 minuty. Obtížnosti byly nastaveny tak, aby si zalezly děti všech výkonnostních úrovní a přitom se rozřadili ti nejlepší. To se podařilo ve všech kategoriích kromě chlapců U14, kde Lukáš Mokroluský i Jaroslav Šikula topovali všechny tři cesty. Charakter cest odpovídal požadavkům jednotlivých věkových kategorií, v rámci rozvoje speciálních lezeckých dovedností se řada dětí v kategorii U12 zřejmě poprvé v životě setkala i se spárovým lezením.

Organizace závodu fungovala výborně se dvěma dílčími výhradami. První z nich je, že vzhledem k většímu množství dětí v kategoriích U14 byla přes posunutí startu druhého kola doba mezi posledními pokusy v boulderingu a začátkem lezení na obtížnost přece jen velmi krátká. Druhá výhrada se pak týká opožděného zařazení superfinále v kategorii dívek U14, ke kterému ale přispělo i to, že na chybu rozhodčích byli organizátoři upozorněni s velkou časovou prodlevou.

Vzhledem k tomu, že se od února až do září nekonají žádné závody Českého poháru do 14 let, přijela na PCCF většina nejlepších závodníků v jednotlivých kategoriích z celé republiky. Akce se tak celkovou úrovní zřejmě zařadí k vrcholům sezóny dětských závodů.

U dětí těchto kategorií nejde o výsledky, ale hlavně o radost a pohybový i osobnostní rozvoj. Bez možnosti srovnání by ale soutěžení nedávalo smysl, proto jsou celkové výsledky k dispozici zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall