Rock Empire ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Jablonec nad Nisou | LANO

Rock Empire ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Jablonec nad Nisou

28. 6. 2020

V sobotu 27. 6. hostila jablonecká Makak aréna 2. kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost, které bylo zároveň druhým a posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v dospělých i mládežnických kategoriích.

Po organizační stránce byl ze strany pořadatele závod dobře připraven a zvládnut dle časového harmonogramu. Bohužel chyběly atributy, které by měly být běžnou součástí akce této úrovně – propagace, mediální pokrytí televizí nebo alespoň live streamem, profesionální moderátor, osvětlení atd. Zřejmě i to přispělo k slabší účasti závodníků a diváků.

Regulérnost závodu v některých kategoriích ovlivnil nesprávný rozpis cest, který byl publikován ještě před předlezením. Rozporu mezi rozpisem a informacemi sdělovanými do mikrofonu si nevšiml žádný ze soutěžních činovníků a na základě dotazů závodníků na to hlavního rozhodčího museli upozornit trenéři LANO - bohužel však až po skončení živého předlezení závodních cest a tedy jen několik minut před startem. Ukázalo se, že kromě mužů a dívek B je nesprávně uvedeno pořadí cest u zbývajících kategorií. To znamenalo nejen to, že se závodníci a závodnice soustředili při živém předlezení na nesprávné cesty, což lezce ze začátku startovních listin výrazně diskriminovalo, ale i to, že chlapci kategorie B najednou museli nastoupit okamžitě - tedy o téměř dvě hodiny dříve, než měli dle původního rozpisu. Přestože tak nedostali vůbec šanci se rozlézt, JURY start neodložila.

Závodní cesty měly vysokou úroveň odpovídající mezinárodním trendům a závodníky dokonale rozřadily. Je nutno ocenit i výrazně rozdílný charakter jednotlivých kvalifikačních cest, které tak lezce prověřily opravdu komplexně. Je škoda, že horní část finálové cesty kategorie B zůstala většině diváků zcela skryta, ale vzhledem k dispozicím haly, které nejsou optimální pro pořádání vrcholných závodů, se s tím stavěči zřejmě nemohli vyrovnat lépe.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí Českého poháru a Českého poháru mládeže, které je určující pro nominaci do reprezentace, naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall