ČP, ČPM A ČP U14 v lezení na rychlost – Brno | LANO

ČP, ČPM A ČP U14 v lezení na rychlost – Brno

9. 3. 2022

V sobotu 7. 3. se v Brně konal první letošní závod ČP a ČPM v lezení na rychlost, který byl rovněž jediným nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně. Zároveň se zde uskutečnil i závod ČP U14 v lezení na rychlost.

Soutěžilo se v tzv. nominačním formátu, kdy každý závodník měl k dispozici šest pokusů a o výsledku rozhodoval nejrychlejší dosažený čas. Tento formát má z hlediska nominace do reprezentace tu výhodu, že každý z účastníků dostane dostatek pokusů na dosažení výkonu odpovídajícího jeho aktuální formě, naopak ale neprověří schopnost závodníka dosáhnout kvalitního času v rámci dvou kvalifikačních pokusů, které rozhodují o postupu ve všech mezinárodních soutěžích.

Soutěžící měli možnost jednoho tréninkového pokusu, zatímco na mezinárodní úrovni jsou standardem dva. To vzhledem k vyššímu počtu závodních pokusů neznamenalo žádný problém, ale v důsledku toho vznikla mezi posledním tréninkovým a prvním soutěžním pokusem každého lezce více než hodinová prodleva, což z hlediska aktivace organismu není optimální. 

Soutěž ČP a ČPM na standardní cestě se realizovala pouze v levé dráze, kde však docházelo k opakovaným výpadkům startovní nášlapné desky. Trenéři, kteří v Brně vedou tréninky lezení na rychlost, na problém s kontaktem v této dráze organizátory před závodem upozornili, ti se však přesto rozhodli závod situovat do této dráhy s nespolehlivým startovním zařízením. V důsledku toho docházelo opakovaně k přerušování a odkládání startů, což narušovalo koncentraci některých závodníků.

Celková organizace byla s výjimkou výše uvedených problémů na dobré úrovni, výsledkový servis fungoval bezchybně. K dispozici byla projekce průběžných výsledků. Závod neměl profesionálního moderátora a vzhledem k minimální propagaci se opět kromě realizačních týmů, přátel a příbuzných závodníků nepřišli podívat prakticky žádní diváci. Kromě závodních profilů nebyl v průběhu akce provoz na brněnské HUDY stěně nijak omezen.

Celková účast závodníků byla velmi nízká a v osmi kategoriích tak startovali méně než čtyři lezci. Přesto řada z nich dosáhla kvalitních individuálních výkonů, přičemž mezi českými účastníky šlo výhradně o svěřence trenérů, kteří se lezení na rychlost u nás dlouhodobě věnují. Závodu se bohužel vzhledem k pozitivnímu testu na Covid nemohli zúčastnit členové LANO TOP TEAMu sourozenci Křížovi, kteří již řadu let patří k české špičce. Jan Kříž je mj. vicemistrem světa z roku 2019, Hanka Křížová při svém vítězství v loňském nominačním závodě vylepšila svůj vlastní český ženský rekord.

Celkově nejlepšího času dosáhl Kazach Rishat Khaibullin výkonem 5,593s, nejrychlejším Čechem byl Petr Burian s výkonem 6,441s. Mezi ženami dosáhla nejlepšího času 10,548s věkem ještě juniorka Tereza Cibulková. V kategorii B zvítězil člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) o více než tři sekundy v čase 9,162s. Tímto výkonem zároveň jako jediný v kategorii splnil nominační limit do reprezentace ČR.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Rychlost je užitečná jen v případě, že běžíte správným směrem.
Joel Barker