ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Brno | LANO

ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Brno

18. 4. 2022

Netradičně v pátek 15. 4. se na HUDY lezecké stěně Brno konalo první kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2022, které bylo zároveň prvním nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně. Na pátek byl tento závod přeložen ČHS z původního standardního sobotního termínu.

Závodníci měli k dispozici pro kvalifikace i finále kvalitní zázemí pro rozcvičení a rozlezení. Časový harmonogram byl dodržen, přičemž zveřejnění času zahájení druhých kvalifikačních cest s předstihem je třeba ocenit, protože závodníci se svými trenéry tak měli možnost správně načasovat rozlezení. Zmatečně bylo řešeno uzavření izolace a start finále kategorií mužů, chlapců A a juniorů. Ty byly nejprve posunuty na dřívější čas, ale tato informace byla zveřejněna dlouho po skončení kvalifikace, když už většina finalistů v těchto kategoriích nebyla v hale přítomna. Ve chvíli, kdy byli lezci prostřednictvím trenérů o této změně informováni a vrátili se rychle do haly za cenu přerušení oběda apod., byl čas uzavření izolace i startu finále vrácen na původní termín. K dílčím organizačním nedostatkům, které se týkaly času nástupu na prohlídku u jednotlivých kategorií a používání mobilních telefonů, opět došlo v izolaci, ale vše bylo pořadateli a soutěžními činovníky ve spolupráci s trenéry vyřešeno rychle a korektně. Přesto je nutné dát za pravdu jednomu z velmi zkušených finalistů v kategorii mužů, který vyjádřil údiv nad tím, že se podobné problémy při daném počtu závodů stále opakují. Výsledkový servis fungoval výborně, oficiální výsledkové listiny byly publikovány rychle a bezchybně, k dispozici byla rovněž on-line projekce průběžných výsledků kvalifikace i finále. Z finále všech kategorií byl zajištěn live stream. Přes atraktivní startovní pole se zahraničními účastníky byla bohužel kromě samotných závodníků, jejich doprovodu a realizačních týmů divácká návštěva opět minimální.

Hlavním stavěčem byl Martin Jech. Závodní cesty byly připraveny ve sportovních profilech s výjimkou kvalifikační cesty společné pro kategorie žen, dívek A, juniorek a chlapců kategorie B, která byla postavena v kolmém profilu. Ve srovnání se situací při loňském brněnském nominačním závodě šlo o výrazný posun k lepšímu a při zvolené variantě bez přestavby cest zřejmě o nejlepší možné řešení. Všechny cesty byly postaveny z moderních chytů a obsahovaly lezecky i divácky atraktivní prvky. V kategorii B lze za pozitivní považovat i různorodost jednotlivých profilů a cest. Cesty ve všech kategoriích závodníky perfektně rozřadily z hlediska postupu, pořadí pro nominaci i medailových pozic, jen v kategorii juniorek rozhodoval o vítězce čas, ale ani zde dvě nejlepší závodnice nezalezly v kvalifikacích stejně a shoda zde vznikla matematicky. Pouze boulder v kvalifikační cestě žen a dívek B nebyl optimálně odhadnut a zastavil řadu závodnic, přičemž šlo o problém primárně technický a lezecky i divácky atraktivní, který by ale spíše patřil do finálové cesty. Problémem nových sportovních profilů v brněnské hale je při soutěžích nedostatek prostoru okolo nich. Proto zde opět chyběl prostor pro diváky, trenéry i realizační týmy, z něhož by měli optimální výhled na cesty.  

Členové LANO TOP TEAMu získali při účasti zahraničních lezců sedm medailí a společně se svěřenci trenérů LANO a členy oddílů LANO si celkově připsali šestnáct postupů do finále jednotlivých kategorií, další skončili smolně těsně pod čarou postupu. To je o čtyři medaile a dvě postupová místa víc než při loňském brněnském závodě.

V nejmladší kategorii B (14 - 15 let) vybojovala zlato Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), stříbro si odvezl Jan Štípek a bronz Jára Šikula (oba trenér Tomáš Binter st.). V pořadí českých lezců velmi důležité 4. místo z hlediska možnosti reprezentační nominace obsadil Adam Enderle (trenér Karel Rejchrt), hned za ním figuruje Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák). V kategorii A (16 - 17 let) si 1. místa připsali Arina Jurčenko a Fanda Danda (dosluhující trenér Jakub Dvořák), 2. pozice patří Hance Šikulové (trenér Tomáš Binter st.) a Štěpánu Bulenovi (trenér David Urbášek), důležitá umístění z hlediska reprezentační nominace zde mezi českými závodníky obsadili 5. Lysander Naimji a 6. Lukáš Hacura, v juniorské kategorii (18 - 19 let) pak rovněž 6. Lukáš Doleček (oba trenér David Urbášek). I další lezci LANO podali kvalitní výkony, přestože si někteří vybrali svou porci smůly, která se však může zhodnotit jako zkušenost do budoucna.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP a ČPM naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Člověk, který měl smůlu, má skoro vždycky štěstí, že to s ním nedopadlo ještě hůře.
Mark Twain