Mistrovství Evropy v soutěžním lezení – Mnichov | LANO

Mistrovství Evropy v soutěžním lezení – Mnichov

23. 8. 2022

Při příležitosti 50. výročí konání Olympijských her se v Mnichově uskutečnilo multisportovní ME, jehož součástí bylo ve dnech 11. – 18. srpna i ME ve všech disciplínách soutěžního lezení včetně nového formátu kombinace určeného pro nadcházející Olympijské hry v Paříži v roce 2024.

Vzhledem k tomu, že v letošním roce není na programu Mistrovství světa, bylo ME v Mnichově také vrcholem mezinárodní sezóny závodů dospělých. Přenosy z lezeckých soutěží, stejně jako i z jiných sportů zahrnutých na programu této události, bylo možné sledovat v rámci vysílání České televize.

LANO mělo v Mnichově dvojí zastoupení, když hlavním stavěčem závodu na obtížnost byl jediný český držitel nejvyšší mezinárodní licence IFSC a člen stavěčské expertní skupiny LANO Jan Zbranek, který je však od letoška smluvním stavěčem německé národní federace DAV.

Druhým zástupcem byl člen LANO TOP TEAMu Jan Kříž (trenér Tomáš Binter st.), který v lezení na rychlost postoupil do osmifinále. Tam ho vyřadil vítěz kvalifikace a pozdější bronzový medailista Španěl Eric Noya Cardona. Protože podle nových pravidel zůstává při vyřazení pořadí z kvalifikace, obsadil Honza celkovou 16. pozici. Vzhledem k Honzovu více než dvouměsíčnímu tréninkovému výpadku v důsledku zdravotních problémů je postup do finále na vrcholné akci sezóny zaslouženým úspěchem. Mistry Evropy v lezení na rychlost se stali Danyil Boldyrev (UKR) a Aleksandra Miroslaw (POL).

Z dalších český reprezentantů se nejlépe vedlo Adamu Ondrovi, který obsadil 3. místo v boulderu za Nicolaiem Uznikem (AUT) a Samem Avezou (FRA), následně vyhrál závod v lezení na obtížnost a nakonec přidal 2. místo v kombinaci za Jakobem Schubertem (AUT). Eliška Adamovská získala v boulderu i v kombinaci 5. místo, v lezení na obtížnost pak skončila 6. Vítězkou závodu v boulderu, obtížnosti i kombinaci se stala Janja Garnbret (SLO).

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall