ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderu – Teplice nad Metují | LANO

ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderu – Teplice nad Metují

28. 8. 2022

Ve dnech 26. – 27. 8. se v rámci 39. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují uskutečnilo 3. kolo ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderu.

Vzhledem k termínové kolizi s Mistrovstvím světa mládeže v Dallasu a neúčasti některých dospělých reprezentantů se závod v Teplicích musel od kategorie B až po dospělé obejít bez velké části aktuální české boulderové špičky. Přesto bylo startovní pole velmi kvalitní.

Stejně jako v loňském roce byl zpoplatněn vstup do parku, ve kterém se závod konal. Závodníkům byl sice po registraci umožněn volný vstup, ten byl však k dispozici kromě závodníka samotného pouze pro jednoho člena jeho doprovodu. Vzhledem k tomu, že zejména v mladších kategoriích jezdí s dětmi na závody také rodiče, si například i mnozí trenéři museli vstup na závodiště zaplatit, ale protože u vstupních bran neměli pořadatelé festivalu k dispozici čtecí zařízení na QR kódy, museli si majitelé vstupenek zakoupených online ještě jít vyzvednout vstupní pásky do centrálního stanu.

Samotný závod byl po organizační stránce na výborné úrovni. Ve srovnání s loňským rokem se pořadatelé také dobře připravili na nepřízeň počasí – zastřešili rozlezovou stěnku a zem v prostoru pro diváky pokryli umělohmotnou podložkou tak, aby při dešti nedošlo k jejímu rozbahnění. Z hlediska zázemí pro závodníky nebylo optimální zachytování rozlezové stěnky, kde téměř chyběly obliny.

V průběhu dvou soutěžních dnů bohužel opakovaně docházelo k nedodržování či porušování soutěžních pravidel a nekonzistentnímu rozhodování v identických situacích. Při řešení protestů však JURY postupovala korektně a důsledně. Pro všechny kategorie byla k dispozici projekce s průběžnými pravidelně aktualizovanými výsledky.

Hlavním stavěčem závodu byl Jan Šolc. Obvyklé postupné obměny připravených boulderů mezi jednotlivými kategoriemi byly tentokrát uplatněny v menší míře, takže mládežnické kategorie do 14 let a B (14 – 15 let) měly k dispozici řadu originálních boulderů. V dospělých kategoriích byla poměrně dobře nastavena obtížnost problémů v kvalifikaci, která byla zároveň jednokolovým závodem pro kategorie A (16 - 17 let) a J (18 – 19 let), i ve finále. To se však nepodařilo ve všech mládežnických kategoriích, které mají svůj závod jednokolový, takže v kategorii chlapců B musela být vyhlášena dvě první místa, když dva závodníci topovali všechny bouldery na první pokus a všechny bouldery vylezlo celkem devět soutěžících, v kategorii dívek B pak pět závodnic topovalo všechny bouldery a o pořadí rozhodovaly pokusy.

Členové LANO získali celkem 11 medailí a řadu dalších hodnotných umístění. Hana Šikulová (trenér Tomáš Binter st.) zvítězila mezi ženami i v kategorii A a připsala si tak své první pohárové zlato mezi dospělými. Štěpán Bulena (trenér David Urbášek) vybojoval v kategorii A 2. místo. Lukáš Doleček (trenér David Urbášek) obsadil mezi juniory 3. pozici a postoupil i do mužského finále, kde skončil na 8. příčce. Mezi chlapci kategorie B lezci LANO TOP TEAMu získali zmíněné dvě zlaté medaile, protože Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.) i Adam Endrle (trenér Karel Rejchrt) vylezli všech šest boulderů na šest pokusů a o prvenství se tak museli rozdělit. Mezi dívkami Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), která je v kategorii B prvním rokem, obsadila 2. místo. V kategorii U14 bronzovou medaili vybojoval Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.), který je rovněž v této kategorii teprve prvním rokem, Klárce Preislerové (trenér Marian Havel) patří 3. pozice mezi českými závodnicemi a 4. celkově. V kategorii U12 si bronzovou medaili po vynikajícím výkonu odvezli Klárka Tichá (trenéři Karel Rejchrt a Tomáš Binter st.) a David Suchý. Klárka je v kategorii také prvním rokem, patří zde k nejmenším, ale přesto dosáhla stejného počtu topů i zón jako vítězka, skončila jako 2. z českých závodnic a o kovu její letošní první medaile rozhodovaly pouze pokusy. V kategorii U10 patří 3. místo Emě Cibulkové (trenéři Karel Rejchrt a Markéta Lizáková). Většina lezců LANO zaznamenala výrazný výkonnostní progres a řada dalších skončila těsně pod stupni vítězů.

Celkové výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Recept na úspěch: málo slibovat a více plnit.
Tom Peters