MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Praha | LANO

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Praha

8. 11. 2022

Ve dnech 5. – 6. 11. hostila pražská lezecká stěna Big Wall Mezinárodní Mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost.

Závod byl po organizační stránce na vynikající úrovni. Časový harmonogram byl po krátkém zdržení na začátku kvalifikace dodržen, informace byly včas a správně zveřejňovány, k dispozici byly on-line výsledky. Kvalitní byla práce traťových rozhodčích i jističů, na dotazy a připomínky reagovala JURY vždy rychle a korektně.

Závod měl moderátora, který komentuje řadu letošních lezeckých soutěží, bohužel i zde s řadou věcných chyb. Ze semifinálových a finálových kol byl zajištěn live stream.

K soutěži v součtu všech kategorií nastoupilo jen 77 lezců. Mezi dospělými proto do semifinále postupovali všichni. Mezi muži startovalo pouze 19 lezců včetně závodníků kat. A a junioři, což je nejméně na MČR v mužské kategorii od roku 2015 a vůbec nejméně z dohledatelných oficiálních výsledků MČR pořádaných v Praze.

Prostor pro diváky byl při finálových kolech minimální, ale protože se závodu mimo doprovodu, rodinných příslušníků a přátel účastníků a několika příznivců z lezecké komunity diváci prakticky nezúčastnili, neznamenalo to žádný problém. Závod tak ale bohužel neměl atmosféru ani žádný z atributů výjimečnosti, který by odpovídal vrcholné akci sezóny.

Hlavním stavěčem byl Denis Pail, dalšími členy jím vedeného stavěčského týmu byli Vilém Chejn a Viktor Pařízek. Stavěči výborně využili profily lezecké stěny pro kvalifikační i finálové cesty. Ty byly postaveny z moderních chytů a závodníky skutečně komplexně prověřily a perfektně rozřadily. Rovněž se podařilo dobře nastavit finálovou cestu společnou pro chlapce i dívky kategorie B, aniž by to bylo na úkor lezecké kvality a rozřazení dívek či chlapců. Většina cest byla lezecky i divácky atraktivních, dílčí výhradou by mohla být pouze pomalost a statičnost finálové cesty žen. 

Závodu se zúčastnilo 25 členů LANO a svěřenců trenérů LANO, což byla třetina celého startovního pole. V nedělních semifinálových a finálových kolech se jich představilo 15, což byla více než čtvrtina postupujících. LANO připravilo pro všechny zájemce jako obvykle týmový závodní koučink, kterého využila řada účastníků. Podíleli se na něm trenéři Lucie Švecová, Jakub Dvořák, David Urbášek, Karel Rejchrt, Markéta Lizáková a Tomáš Binter st., kteří přitom respektovali specifika jednotlivých věkových kategorií i konkrétních lezců.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO vybojovali 4 medaile a řadu vynikajících umístění. Titul mistra ČR v kategorii B (14 - 15 let) si z pražského Big Wallu odvezl Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), který jako jediný z účastníků o víkendu topoval všechny své cesty. V kategorii A (16 - 17 let) skončil na 2. místě Štěpán Bulena (trenér David Urbášek), jenž zároveň postoupil do finále mezi muži, kde obsadil vynikající 5. pozici. Bronzové medaile si odvezli Lukáš Doleček (trenér David Urbášek) mezi juniory (18 - 19 let) a Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.). Natálie Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar) obsadila v kategorii B 4. příčku, když po jednoznačném vítězství v kvalifikaci nepřečetla správně krok ve finálové cestě, kterou do té doby lezla skvěle, stejné umístění patří i Elišce Suché (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase) v kategorii A. 5. místa si připsali Adam Endrle (trenér Karel Rejchrt) v kategorii B a svěřenec trenéra Davida Urbáška Václav Semerád v kategorii A, v níž další svěřenkyně tohoto trenéra Eliška Nováková při své první životní finálové účasti vybojovala 6. pozici. Řada dalších členů LANO dosáhla výborných výsledků a osobních maxim – např. své první finále v "první lize" kromě zmíněné Elišky Novákové vybojovala v kat. B Kristýna Švastová (trenér Karel Rejchrt), těsně pod hranicí postupu skončili Ráchel Švastová (trenér Karel Rejchrt) a Ihor Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka), kteří se na 9. pozicích přes výborné výkony stali prvními nepostupujícími v kat. B, Nikola Bulušková (trenér Karel Rejchrt) obsadila při své premiéře v této disciplíně na nejvyšší úrovni 18. příčku mezi ženami, přestože trénuje necelý rok a věkem patří teprve do kategorie A.

V celkovém pořadí Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost se členové LANO opět umístili na nejvyšších příčkách. V kategorii A se celkovým vítězem stal Štěpán Bulena, kterému zároveň patří vynikající 5. místo v kategorii mužů, na 2. pozici skončil Jan Štípek v kategorii B, 3. příčky obsadili Natálie Paarová s Jaroslavem Šikulou v kategorii B a Hanka Šikulová v kategorii A, 4. místo pak Adam Endrle v kategorii B atd.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a konečné pořadí seriálů Českého poháru i Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Nakonec bude všechno v pořádku. Pokud to není v pořádku, ještě není konec.
John Lennon