MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Praha
5. 10. 2020
Ve dnech 3. – 4. 10. hostila pražská lezecká stěna Big Wall Mezinárodní Mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost.
Propozice k závodu byly poprvé zveřejněny na webu ČHS s desetidenním zpožděním proti lhůtě uvedené v prováděcích předpisech s řadou chyb a problematických bodů. Propozice bylo nutno dále několikrát měnit jak vzhledem k opatřením proti COVID-19, tak vzhledem k dalším nedostatkům, které ve vztahu k realizaci závodu obsahovaly. Pořadatelé proto ke spolupráci na jejich úpravách i konzultacím ohledně pravidel a organizace soutěže přizvali specialisty LANO, kteří bez nároku na jakoukoli odměnu s přípravou pomohli.
I přes omezení daná vývojem opatření proti COVID 19 byl závod po organizační stránce na vynikající úrovni. Časový harmonogram byl dodržen, informace byly včas a korektně zveřejňovány, k dispozici byly on-line výsledky. Výborně byly vyřešeny možnosti práce trenérů a účasti doprovodu vzhledem k tomu, že soutěž musela být uspořádána bez diváků. Pro ty zajistili pořadatelé z finálových kol live stream. Bohužel však závod neměl žádný z atributů výjimečnosti, který by odpovídal vrcholné akci sezóny.
V průběhu závodu docházelo k opakovanému porušování soutěžních pravidel a regulérnosti soutěže. Příkladem je situace, kdy hlavní rozhodčí v kvalifikační cestě kategorie mužů zastavil již lezoucího závodníka a nařídil mu vrátit se zpět na zem, protože neměl startovní číslo. Následně ho poslal si číslo vzít a po té ho vyzval k dalšímu nástupu do cesty, která mu pak byla uznána a započítána. Zdokumentováno je i zjevné tolerování porušení pravidel ČHS při prohlídce finálové cesty hlavnímu favoritovi soutěže, řada trenérů s mezinárodními zkušenostmi pak zaznamenala nesprávná rozhodnutí z hlediska započítaných výkonů ve vztahu k platnému výkladu pravidel na mezinárodní úrovni. Právě přístup k pravidlům a jejich dodržování má však z dlouhodobého hlediska zásadní vliv na úroveň všech oblastí každého sportu.
Kvalifikační cesty byly postaveny v profilech, které neodpovídaly profilům, v nichž se lezou mezinárodní soutěže, což definovalo i jejich charakter. V kategorii dospělých by tento problém pomohlo eliminovat semifinále, které však bylo zrušeno vzhledem k epidemiologické situaci. Finálové cesty lezce prověřily komplexně, i když závěrečný trikový prvek v mužské cestě byl sice atraktivní pro diváky, ale o vítězi tak rozhodovaly jiné kvality, než připravenost v disciplíně, ve které se bojovalo o titul republikového mistra.
Trenéři LANO zajistili ve vzájemné spolupráci opět svým svěřencům soutěžní koučink.
Členové LANO získali v rámci šampionátu v jednotlivých kategoriích 5 medailí a několik dalších svěřenců trenérů LANO skončilo těsně pod stupni vítězů. V konečném hodnocení Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost v jednotlivých kategoriích patří členům LANO rovněž 5 medailových pozic.
Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a konečné pořadí seriálů Českého poháru i Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost, které byly letos ještě před epidemií koronaviru naplánovány pouze ze tří závodů, naleznete na webu ČHS zde.
Tým LANO