MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno
19. 10. 2021
V sobotu 16. 10. se na Hudy lezecké stěně Brno konalo Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost pro rok 2021.
Aktuální epidemiologická situace umožnila závod uspořádat opět pouze na základě platných mimořádných opatření.
Z hlediska informování závodníků a realizačních týmů i celkové organizace šlo o nejlépe zvládnutý letošní závod pro lezce do 14 let. Tomu přispěl mj. letos poprvé dostatečný odstup registrace a zahájení závodu uvedený v propozicích, na který jsme při předchozích závodech opakovaně upozorňovali, jenž umožnil zahájit závod dle časového harmonogramu a lezcům se na start připravit. Celkově je nutno ocenit snahu pořadatelské stěny o dobré podmínky pro závodníky a přístup vstřícný k závodníkům i doprovodu. Problémem, který ale prakticky nelze vyřešit, jsou prostorové dispozice sportovních profilů stěny, které nevytvářejí přijatelné místo pro diváky a při finále neumožňují ani všem trenérům sledovat závod z odpovídajícího úhlu.
Přetrvávajícím problémem bylo nedodržování soutěžních pravidel a prováděcích předpisů ze strany soutěžních činovníků i některých trenérů. Např. Prováděcí předpisy pro závody mládeže v nejvyšších soutěžích a 1. lize v čl. 6. 1. doslova uvádějí, že „Závody nejvyšších soutěží se uskuteční ve dvou dnech: 1. den chlapci kvalifikace (2 cesty) + dívky kvalifikace (2 cesty), které se lezou bez dodržení podmínek izolace, 2. den chlapci semifinále + finále, dívky semifinále + finále (vše za dodržení podmínek izolace) /.“ Toto ustanovení nijak neupravuje pro MČR do 14 let ani dokument Výjimky z pravidel soutěžního lezení pro nejvyšší soutěže a 1. ligu mládeže. Závod se ale uskutečnil jako jednodenní ve formátu kvalifikace – finále, aniž by se k tomu organizátor jakkoli předem vyjádřil. To, že jde patrně o chybu v prováděcích předpisech, na věci nic nemění, protože svévolné nedodržování, ignorování a porušování závazných dokumentů by mělo být v olympijském sportu zcela vyloučeno. Dalším problémem bylo nedodržování podmínek izolace, kdy někteří trenéři a členové doprovodu zde měli mobilní telefony při současném vysílání live streamu. Právě na záznamu streamu lze vidět i další jednoznačné porušení podmínek izolace, kdy jeden z organizátorů komunikuje s členem svého oddílu při prohlídce finálové cesty, aniž by byl předtím v izolaci. Některá další ustanovení pravidel byla uplatněna až po upozornění trenérů. Celkový přístup k dodržování pravidel a předpisů se už bohužel začíná projevovat v chování některých rodičů i závodníků.
Rozlezová stěna pro kvalifikace i v izolaci před finále poskytovala z hlediska profilů, chytů i kapacity kvalitní podmínky pro rozcvičení a rozlezení závodníků.
Závod neměl profesionálního moderátora, což by měl být při vrcholném závodě sezóny minimální standard. Organizační a technické informace byly závodníkům a trenérům oznamovány včas.
K dispozici byla opět on-line projekce výsledků. Oficiální výsledky byly publikovány včas a korektně. Na výborné úrovni byla práce traťových rozhodčích, kvalitní byla i činnost jističů.
Z finále všech kategorií byl na web přenášen live stream. Po obrazové stránce byl zpracován tak, že umožňoval divákům po celou dobu si zachovat přehled o výkonech jednotlivých závodníků, což se často nedaří ani v přenosech z mezinárodních soutěží, komentář bohužel obsahoval zavádějící informace, chyby ve jménech a naopak nepřinášel téměř žádné doplňující údaje o jednotlivých lezcích.
Hlavním stavěčem byl Viktor Pařízek pod jehož vedením pracovali stavěči Michal Kalvas a Olina Stehlíková. Cesty byly postaveny z moderních chytů ve sportovních profilech odpovídajících jednotlivým věkovým kategoriím. Všechny cesty byly pohybově zajímavé a závodníky komplexně prověřily, s výjimkou chlapců kategorie U10 a jedné kvalifikační cesty kategorie U12 je i rozřadily. Cesty včetně jejich označení splňovaly nejen podmínky pravidel, ale i nároky vrcholného závodu sezóny. Celkově lze práci stavěčů hodnotit jako vynikající.
LANO se stalo s třemi mistrovskými tituly, pěti pomyslnými medailemi a dalšími dobrými umístěními svých členů opět jednoznačně nejúspěšnější týmem pečujícím o talentovanou mládež na společné odborné platformě. V kategorii U14 zvítězili Natálie Paarová a Jan Štípek, druhá místa si připsali Lucie Vojáčková a Lukáš Uherec, v kategorii U12 patří mistrovský titul Adamu Paarovi. Těsně pod stupni vítězů skončila v kategorii U12 na 4. příčce Veronika Harmáčková jako nejlepší ze závodnic, které jsou v této kategorii prvním rokem, když z kvalifikace postupovala dokonce z celkové první pozice, 4. místo vybojoval rovněž Darius Naimji v kategorii U14. Finálová umístění si připsali i 6. David Suchý v kategorii U12 a 7. Klára Tichá v kat. U10.
I ostatní členové LANO podali kvalitní výkony a vybojovali hodnotná umístění, ač ne všem se dařilo podle jejich představ.
Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.
Tým LANO