Stavěčské kurzy LANO – Bloky C a C2 | LANO

Stavěčské kurzy LANO – Bloky C a C2

10. 1. 2022

Více než dvě desítky frekventantů z ČR i zahraničí se tento týden zúčastnily kurzů LANO pro stavěče v blocích C - Komerční stavění na boulderové stěně a C2 - Stavění pohybových boulderů. Víkendovému školení v Lezeckém centru SmíchOFF předcházela online výuka.

Vedoucím lektorem byl jediný český stavěč s nejvyšší mezinárodní licencí Chief Routesetter IFSC Jan Zbranek, který byl mj. členem stavěčského týmu pro lezení na obtížnost na OH v Tokiu a hlavním stavěčem řady mezinárodních závodů včetně MS, SP, ME, MEM, EYC atd. Vzhledem k tomu, že Jan Zbranek je součástí lektorského sboru školení stavěčů IFSC, byla náplň kurzů koordinována s metodikou IFSC. Do koncepce letošních kurzů byly zahrnuty i návrhy a připomínky absolventů předchozího školení stavěčů.

Účastníci v rámci bloku C absolvovali teoretické přednášky mj. o konstrukci a materiálech lezeckých stěn, chytů, o opravách a údržbě lezecké stěny, bezpečnosti práce, organizaci a týmové spolupráci, dále o typech bouldrových kroků, o empatii stavěče vůči lezci, o managmentu fungování komerční stěny a o zásadách stavění komerčních boulderů. Na teoretickou část navazovalo samotné stavění, kde účastníci teorii převedli do praxe, a řešili řadu úkolů, na jejichž základě obdrželi zpětnou vazbu.

Pro zájemce z řad absolventů obou již realizovaných bloků C byl v neděli připraven jako dobrovolná nadstavba blok C2 zaměřený na stavění pohybových boulderů. Jan Zbranek prezentoval vlastním příkladem vysokou profesionalitu, když v noci ze soboty se svými spolupracovníky pro účastníky připravil řadu boulderů, na nichž demonstroval filozofii i pohybové vzorce, které se uplatňují při stavění pro lezce nejrůznějších výkonnostních úrovní. Frekventanti si tyto bouldery vyzkoušeli a po nezbytné teoretické přípravě pak sami stavěli pohybové bouldery dle zadání. Tyto bouldery pak testovali nejen účastníci a lektoři stavěčských kurzů, ale i další lezci včetně několikanásobné mistryně republiky v boulderingu Petry Růžičkové a špičkových mládežnických závodníků. Frekventanti pak od lektorů získali nejen zpětnou vazbu a vysvětlení problémů, ale i možnost vyzkoušet varianty úprav a změn jednotlivých boulderů.

Oba bloky byly účastníky velmi pozitivně hodnoceny. Všichni oceňovali rovněž vynikající zázemí, které těmto kurzům poskytuje Lezecké centrum SmíchOFF a za které tímto děkujeme.

Stavěčské kurzy LANO pokračují v příštím týdnu blokem B - Komerční stavění na stěně s lanem. Jeho lektorem bude kromě Jana Zbranka nejen další český licencovaný stavěč s mezinárodními zkušenostmi Martin Jech, ale i Němec Peter Zeidelhack. Ten vede kurzy bezpečnosti stavění pro DAV více než 10 let. Kromě Německa učil stavěče například v Innsbrucku nebo u Chrise Sharmy v Madridu, s Janem Zbrankem vedl také kurz hlavních stavěčů IFSC Europe v roce 2021.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall