ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Písek | LANO

ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Písek

15. 5. 2022

V sobotu 14. 5. hostil jihočeský Písek druhé kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost 2022, které bylo zároveň posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně.

Lezecké centrum LezeTop bohužel nedisponuje dostatečným zázemím pro rozcvičení a rozlezení pro obvyklý počet závodníků při soutěži tohoto typu. Proto LANO zajistilo svým členům možnost rozlezení na bouldrovce členského oddílu LANO HORN climbing Písek.

Úvod závodu provázely organizační problémy způsobené zveřejněním nesprávné verze videopředlezu jedné z kvalifikačních cest. To si vyžádalo nové předlezení a posun času startu jedné z kategorií. Nepřesná informace o tom, které kategorie se časový posun týká, si pak po námitkách trenérů vyžádala i úpravu startovní listiny. Závod provázela řada nesprávných rozhodnutí traťových rozhodčích, která vyvolala neobvyklé množství oficiálních i neoficiálních protestů, připomínek a návrhů na úpravy, které byly ze strany JURY řešeny rychle a korektně. Podmínky pro rozlezení v izolaci byly pro tuto úroveň závodu nevyhovující.

Výsledkový servis fungoval výborně, oficiální výsledkové listiny byly publikovány rychle a bezchybně, k dispozici byla rovněž on-line projekce průběžných výsledků kvalifikace i finále. Z finále všech kategorií byl zajištěn live stream. Finále bylo na místě komentováno moderátorem. Divácká návštěva byla bohužel kromě samotných závodníků, jejich doprovodu a realizačních týmů opět minimální, vzhledem k nedostatku prostoru v daném dispozičním řešení to však bylo spíše výhodou. Celkově kromě kvality startovního pole a cest neměl závod parametry soutěže nejvyšší úrovně, které by motivovaly lezce bez šance na reprezentační nominaci se jí účastnit. Podmínky v tomto lezeckém centru sice nejsou optimální, přesto se zde v minulosti konalo několik závodů ČP včetně MČR, které tyto parametry (včetně např. doprovodného programu či péče o účastníky) měly.

Hlavním stavěčem byl Martin Jech. Písecká stěna má bohužel pouze dva sportovní profily, takže dvě kvalifikační cesty a jedna finálová musely být umístěny v profilech kolmých nebo málo převislých. Všechny cesty byly postaveny z moderních chytů, obsahovaly lezecky i divácky atraktivní prvky a byly náročné na správné čtení a technická řešení. V kategorii B lze za pozitivní považovat i různorodost jednotlivých profilů a cest. Závodníci se rozřadili tak, že ani v jednom případě o medailích či nominaci nerozhodoval čas a v žádné kategorii se nenavýšil počet postupujících, protože ke shodě nedošlo ani po kvalifikaci na postupových pozicích, což je v závodech ČP a ČPM výjimečné. Bohužel však v kategorii žen, dívek A a juniorek nastala v kvalifikaci situace, která negativně ovlivnila vypovídací hodnotu výsledků z hlediska reálné výkonnosti i kvalitu ženského finále. Vzhledem k výše uvedenému omezení píseckého centra z hlediska profilů totiž musela být kvalifikační cesta společná pro muže i ženy umístěna do kolmého profilu. V její druhé třetině bylo pro většinu žen problematické místo, které překonaly pouze dvě závodnice a dalších devět dělil jen rozdíl mezi drženým chytem a znaménkem plus. To však znamenalo, že výkon ve druhé (převislé) cestě měl podstatně menší váhu z hlediska pořadí po obou kvalifikačních cestách než uvedený krok v cestě první (kolmé). Reálně tak do finále postoupila např. závodnice s o plus lepším výkonem v kolmé cestě na úkor závodnice, která v převislé cestě dolezla o devět chytů dál. Ve všech finálových cestách bylo dosaženo topu a finálová cesta společná pro kategorie žen, dívek A a juniorek umožňovala také srovnání výkonnostní úrovně uvedených kategorií. Zjištění, že nejlepší dva závodníci v kat. B jsou na tom lépe než vítězka kategorie žen a další dva chlapci v nejmladší kategorii dolezli podstatně dál, než zbytek ženského startovního pole, je poněkud zneklidňující.

Členové LANO TOP TEAMu a svěřenci trenérů LANO získali 5 medailových pozic mezi českými lezci, 16 postupů do finále a řadu dalších hodnotných umístění. Zlato v kategorii A vybojoval Štěpán Bulena (trenér David Urbášek), stříbro v kategorii B Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), bronz v kategorii A Hanka Šikulová (trenér Tomáš Binter st.) a Lysander Naimji a 3. místo mezi českými lezci v kategorii B Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.), který skončil při účasti zahraničního závodníka celkově na 4. příčce. I další lezci LANO podali kvalitní výkony.

Nominační kritéria do reprezentace ČR na základě výsledků splnili v kategorii A Hanka Šikulová, Štěpán Bulena, František Danda a Lysander Naimji, v kategorii B Natálie Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), Jan Štípek, Jaroslav Šikula a Adam Enderle. Ten je tak prvním odchovancem trenéra Karla Rejchrta a našeho členského oddílu HoroAkademie, který se nominoval do reprezentace ČR. Gratulujeme k tomuto úspěchu, protože je výsledkem systematické práce, kdy Adam se na tuto úroveň propracoval pod kvalitním trenérským vedením skutečně od základů.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP a ČPM naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Život je série lekcí, které je třeba prožít, abychom je pochopili.
Ralph Waldo Emerson