Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Imst (AUT) | LANO

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost a rychlost – Imst (AUT)

30. 5. 2022

Rakouský Imst jako tradiční pořadatel Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost a rychlost opět připravil závod této nejvyšší dlouhodobé mládežnické soutěže.

Organizace závodu byla jako obvykle v Imstu vynikající. V pozici hlavního stavěče zde tradičně působil držitel nejvyšší mezinárodní licence IFSC a člen expertního týmu LANO Jan Zbranek, který je od letoška smluvním stavěčem německé národní federace DAV. Cesty měly vysokou úroveň a plně využívaly specifik místních profilů.

V lezení na rychlost z české výpravy do vyřazovacích bojů postoupili dva závodníci – v kategorii A (16 - 17 let) Šimon Cibulka a v kategorii juniorů (18 - 19 let) Vojtěch Vrzal, kde oba obsadili shodně 6. místo. Člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) skončil v nejobsazenější kategorii B (14 - 15 let) na 9. příčce a o pouhé 3 setiny sekundy mu tak unikl postup do vyřazovacích bojů. Další člen LANO TOP TEAMu Ihor Pichka, reprezentující Ukrajinu, obsadil v této kategorii s časem 9,18s 16. pozici.

V lezení na obtížnost postoupilo do finále šest českých závodníků – v kategorii B kromě členů LANO TOP TEAMu Jana Štípka a Natálie Paarové také Markéta Janošová a v juniorské kategorii Nikola Králíková, Tereza Širůčková a Marek Jeliga. Jan Štípek vybojoval 3. místo a získal tak jedinou českou medaili, Natálka obsadila celkovou 10. příčku. Jedná se o vynikající úspěch, zvlášť když oba jsou v nejmladší kategorii prvním rokem a šlo o jejich reprezentační premiéru v této disciplíně.

Další členové LANO TOP TEAMu se umístili takto: v kategorii B Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.) na 26. a ukrajinský reprezentant Ihor Pichka na 50. místě, v kategorii A (16 - 17 let) Štěpán Bulena (trenér David Urbášek) na 27. pozici.

V lezení na rychlost dominovala Itálie, jejíž závodníci získali medaile ve všech kategoriích – z toho 4 zlaté, před týmy Ukrajiny a překvapivě Německa. V hodnocení národů v lezení na obtížnost byla nejúspěšnější reprezentace Rakouska před Francií a Itálií, 4. pozice patří Německu, jehož výkonnostní vzestup na všech úrovních je nepřehlédnutelný. Na 5. příčce skončila česká výprava a na 6. místě tým Slovinska, pro nějž je to jeden z historicky nejhorších výsledků. Nabízí se srovnání s posledním závodem EYC v Imstu před koronavirovou pandemií, tedy v roce 2019. Česká výprava tehdy díky třem medailím a řadě dalších výborných umístění dosáhla 3. pozicí v hodnocení národů svého historicky nejlepšího výsledku v závodech EYC, když za ní poprvé v novodobé historii skončil tým Slovinska o 24 bodů a Rakousko se na domácí půdě dostalo před ČR o pouhých 5 bodů. Podle tehdejšího bodování by si navíc letos česká a slovinská reprezentace vyměnily pořadí.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Statistika nuda je má však cenné údaje,
neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí.
Zdeněk Svěrák