Youth Colour Climbing Festival – Imst | LANO

Youth Colour Climbing Festival – Imst

10. 6. 2022

Po dvouleté koronavirové pauze se do rakouského Imstu vrátil i jeden z nejvýznamnějších evropských závodů pro děti do 14 let YOUTH COLOUR CLIMBING FESTIVAL.

Zatímco před koronavirem byl na YCCF obvykle zcela naplněn limit 60 závodníků v každé kategorii a kdo nestihl elektronickou registraci v den jejího otevření, už se do závodu nedostal, letos se situace zásadně změnila. Účast ve většině kategorií byla kolem čtyřicítky lezců a v nejméně obsazené kategorii chlapců U12 startovalo pouze 27 závodníků.

Formát závodu je na YCCF specifický. V sobotní kvalifikaci se soutěží v šesti kvalifikačních cestách stylem Flash a o pořadí a zároveň postupu do nedělního dvacetičlenného finále rozhoduje prostý součet dosažených chytů. Nedělní finále se leze ve dvou cestách rovněž stylem Flash a o pořadí opět rozhoduje součet dosažených chytů. Jak název závodu napovídá, závodníci mohou používat pouze chyty a struktury jedné barvy popř. struktury, na nichž je umístěn chyt nebo stup v barvě dané cesty.

Organizace závodu byla jako obvykle v Imstu vynikající. Stavění závodních cest zde tradičně zajišťovali členové expertního týmu LANO Jan Zbranek, který je od letoška smluvním stavěčem německé národní federace DAV, a Martin Jech. Cesty byly postaveny z moderních chytů a mladé lezce komplexně prověřily. Pro představu – obtížnost cest pro kategorie U12 se pohybovala v rozmezí od 8- po 10- klasifikace UIAA.

Závodu se zúčastnili čtyři členové LANO TOP TEAMu. Klárka Tichá (trenér Karel Rejchrt) měla v sobotní kvalifikaci kategorie U12 obrovskou smůlu, protože jí o jediný chyt unikl postup do nedělního finále a obsadila tak celkově 21. místo. Zároveň ale jde o výborný výsledek, protože Klárka je v kategorii teprve prvním rokem a v ročníku jí patří 4. pozice. Z 6. příčky v této kategorii jako nejlepší z Češek postoupila Veronika Harmáčková (trenér Tomáš Binter st.). Protože věděla, že se jí v kvalifikaci zdaleka ne vše povedlo, chtěla ve finále bojovat o stupně vítězů a zřejmě proto lezla tak nervózně a opatrně, že to stačilo na konečné 11. místo, které pro ni bylo zklamáním také proto, že ji předstihly i soupeřky, které skončily v kvalifikaci daleko za ní. Pro Veroniku to ale byly stejně jako pro Klárku první mezinárodní závody a rozhodně cenné zkušenosti. Ty bohužel za cenu výsledku získal i Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.), který z kvalifikace kategorie U14 postupoval z výborné 8. pozice jako 2. ze závodníků, kteří jsou v kategorii prvním rokem. V první finálové cestě však bohužel zapomněl na speciální pravidla, podle nichž se na YCCF v Imstu soutěží, a použil strukturu jiné barvy, což se zde nesmí. To pro něj znamenalo konečnou 18. příčku. Adama to sice hodně mrzelo, ale i tak jde o solidní výsledek a jak už řečeno, hlavně zkušenosti do budoucna. Ukrajinský Lezec Demid Pichka, který je v kategorii U14 rovněž prvním rokem, obsadil v kvalifikaci 25. místo.

Kompletní výsledky  naleznete zde.

Celkově se víkend v Imstu všem vydařil, protože u dětí nejsou výsledky zdaleka to nejdůležitější. Děti hlavně společně stihly spoustu her a někdo dokonce i horskou dráhu, rodiče si našli čas na společné posezení a všichni se už těší na příště.

Tým LANO

Zkušenost není to, co člověka potká, ale co člověk udělá s tím, co ho potkalo.
Aldous Huxley