MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderu – Slaný | LANO

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderu – Slaný

27. 9. 2022

Ve dnech 23. – 25. 9. se jako každoročně ve Slaném uskutečnilo MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderu, které bylo zároveň 4. kolem ČP, ČPM a ČP do 14 let.

Vzhledem k termínové kolizi se Světovým pohárem v Jakartě se závodu neúčastnily Eliška Adamovská a Michaela Smetanová. Kromě těchto dvou lezkyň bylo startovní pole více méně kompletní a velmi kvalitně obsazené.

Stejně jako každý rok byl šampionát součástí městských slavností, a tak zde byl doprovodný program v podobě koncertů, stánků a pohádek pro děti. Bohužel tento program byl pouze na sobotní semifinále a finále. Závodníci do 14 let lezoucí v neděli byli bez doprovodného programu a zvláště kategorie U14 lezla v době, kdy se okolní zázemí rozebíralo a uklízelo.

Samotný závod byl po organizační stránce na výborné úrovni. Ve srovnání s loňským rokem pořadatelé lépe zastřešili rozlezovou stěnu a zázemí pro závodníky. Rozlezová stěna, byla nejen zvětšena rozměrově oproti minulému roku, ale také zde byly kvalitní chyty od oblin až po lišty. Izolace byla tento rok také vyřešena lépe a nikdo tak nemohl volně komunikovat se závodníky.

V průběhu tří soutěžních dnů opětovně docházelo k nedodržování či porušování soutěžních pravidel například v případě moderátora, který opakovaně komentoval způsobem umožňujícím závodníkům v izolaci slyšet informace o možných řešeních jednotlivých boulderů. Naopak JURY pracovala korektně a důsledně. Pro všechny kategorie byla k dispozici projekce s průběžnými, i když někdy nepravidelně aktualizovanými výsledky.

Hlavním stavěčem závodu byl Denis Pail. Připravené bouldery byly jak po stránce pohybové variability, tak i nároků na jednotlivé závodníky dobře nastaveny. Správně odhadnuta byla také obtížnost, snad až na semifinále kategorie mužů, kde ani plný počet vylezených boulderů nezajistil postup do finále.

Členové LANO získali celkem 7 medailí a 14 postupů do finále. V nejprestižnější kategorii dospělých vybojovala stříbrnou medaili Hanka Šikulová (trenér Tomáš Binter st.), kterou tento výsledek posunul na první místo celkového pořadí Českého poháru mezi ženami. Mistry republiky se stali v kategorii A (16 - 17 let) Štěpán Bulena (trenér David Urbášek) a v kategorii B (14 - 15 let) Jan Štípek. Stříbrnou medaili mezi juniorkami (18 - 19 let) si odvezla Eliška Bulenová, která si zároveň připsala 6. pozici mezi ženami a v celkovém pořadí ČP dospělých jí patří 2. příčka. Jaroslav Šikula (všichni trenér Tomáš Binter st.) vybojoval přes zranění prstu bronz v kategorii B. Hanka Šikulová rovněž obsadila 4. místo v kategorii A. Těsně pod stupni vítězů zůstal ve stejné kategorii také 5. Lukáš Hacura (trenér David Urbášek), v kategorii B 4. Lukáš Trávníček (trenérka Eliška Karešová) a 5. Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), která postupovala dokonce z 1. pozice, ale ve finále se jí nepodařilo včas přečíst některé bouldery. Vítězkou kategorie U10 se stala Ema Cibulková (trenéři Markéta Lizáková a Karel Rejchrt), v kategorii U12 patří prvenství Davidu Suchému, který se nyní připravuje pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase. V kategorii U14 skončila na 3. místě mezi českými dívkami Klárka Preislerová (trenér Marian Havel) a na 4. pozici Ema Kalousková (trenér Karel Rejchrt) – v celkovém pořadí je vzhledem k vítězství polské závodnice jejich výsledek o jedno místo posunutý. Ve stejné kategorii chlapců obsadil 4. příčku Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.) a 5. Demid Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka), kteří jsou v této kategorii teprve prvním rokem.

V konečném hodnocení Českého poháru v boulderu patří v jednotlivých kategoriích členům LANO 13 medailových pozic, z toho 2 celková vítězství. Prvenství si zajistila Hana Šikulová v kategorii žen a David Suchý v kategorii U12, druhá místa obsadili Eliška Bulenová v ženách i v kategorii juniorek, Štěpán Bulena (kat. A), Jan Štípek (kat. B) a Ema Cibulková (U10), třetí pozice pak Hanka Šikulová (kat. A), Lukáš Hacura (kat. A), Natálie Paarová (kat. B), Jaroslav Šikula (kat. B), Klárka Preislerová (U14) a Adam Paar (U14).

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií a konečné pořadí Českého poháru, Českého poháru mládeže i Českého poháru do 14 let v boulderu naleznete na webu ČHS zde.

Všem závodníkům gratulujeme!

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall