MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno | LANO

MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Brno

10. 10. 2022

V sobotu 8. 10. Hudy lezecká stěna Brno hostila Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost pro rok 2022.

Po organizační stránce byl závod na dobré úrovni, dílčí problémy vznikly pouze při uzavírání izolace starších kategorií, která musela být vzhledem k časovému překryvu se závodem kategorií U10 prostorově rozdělena. Základní organizační a technické informace byly zveřejňovány včas, bohužel některé další vstupy důležité pro přípravu závodníků na výkon, jako je např. pořadí kategorií ve finálových cestách, bylo nutné zjišťovat dotazy u soutěžních činovníků.

Celkově je nutno opět ocenit snahu pořadatelské stěny o dobré podmínky pro závodníky a přístup vstřícný k závodníkům i doprovodu. Přetrvávajícím problémem, jenž ale prakticky nelze vyřešit, jsou prostorové dispozice sportovních profilů stěny, které nevytvářejí přijatelné místo pro diváky a při finále neumožňují ani všem trenérům sledovat závod z odpovídajícího úhlu.

Rozlezová stěna pro kvalifikace i v izolaci před finále poskytovala z hlediska profilů, chytů i kapacity kvalitní podmínky pro rozcvičení a rozlezení závodníků.

K dispozici byla opět on-line projekce výsledků. Oficiální výsledky byly publikovány včas a korektně. Na dobré úrovni byla práce traťových rozhodčích, kvalitní byla i činnost jističů. V případě sporných situací byla i na základě neformálních podnětů reakce JURY rychlá a korektní. Z finále všech kategorií byl na web přenášen live stream.

Hlavním stavěčem byl Viktor Pařízek, pod jehož vedením pracovali stavěči Denis Pail a Vít Lachman. Cesty byly postaveny z moderních chytů ve sportovních profilech odpovídajících jednotlivým věkovým kategoriím. Všechny cesty byly pohybově zajímavé, závodníky komplexně prověřily a s výjimkou finálové cesty dívek U14 i rozřadily, takže v žádné z kategorií o medailích nerozhodoval čas. Cesty včetně jejich označení splňovaly nejen podmínky pravidel, ale i nároky vrcholného závodu sezóny, pouze jedna z kvalifikačních cest kategorie U12 vytvářela morfologickou nevýhodu pro menší lezce, což se projevilo zejména mezi dívkami. Celkově lze práci stavěčů hodnotit jako vynikající.

Závod byl uspořádán v tzv. mezinárodním formátu. Z hlediska platných prováděcích předpisů se zde v důsledku zahraniční účasti projevil paradox, kdy se na jedné straně nenavyšoval počet postupujících do finále o zahraniční účastníky, ale medailisty v MČR U14 mohli být pouze čeští závodníci. To však vytvořilo nelogickou situaci, kdy se vzhledem k postupu zahraničních lezců nemohl ve finále utkat o titul plný počet českých závodníků, o medaile však ve finále nemohli bojovat ani zahraniční postupující. Tak se v některých kategoriích náhodně a tím i nespravedlivě snížil počet závodníků s šancí na medailové umístění v MČR U14. Protože zahraniční účast i mezinárodní formát závodu je vzhledem ke zvýšení konkurence a srovnání reálné výkonnosti s dalšími evropskými zeměmi rozhodně žádoucí, řešením by do budoucna bylo vyhlášení republikového šampionátu v mládežnických a dětských kategoriích jako mezinárodního mistrovství ČR. To by umožnilo udělit titul mezinárodního mistra ČR atd. také zahraničním účastníkům.

Na tomto šampionátu startovalo pouze šest členů LANO, protože řada našich nejmladších závodníků se z různých důvodů nemohla zúčastnit. Přesto si lezci LANO odvezli dvě medaile a čtyři postupy do finále. V kategorii U14 vybojovala mistrovský titul Klárka Preislerová (trenér Marian Havel). Vicemistrem ČR se mezi chlapci do 14 let stal Adam Paar (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.), který je navíc v této kategorii prvním rokem stejně jako Demid Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka), jenž obsadil 8. místo. V kategorii U12 skončil na 4. pozici David Suchý (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase), což pro něj zároveň znamená 3. příčku mezi českými závodníky. O jediné místo za finálovou osmičkou zůstala v kategorii U10 devátá Ema Cibulková (trenéři Karel Rejchrt a Markéta Lizáková), která tak mezi českými lezkyněmi obsadila 7. místo. Celkovou 14. pozici, 12. mezi českými závodnicemi a 5. mezi lezkyněmi startujícími v kategorii U12 prvním rokem obsadila Klárka Tichá (trenéři Karel Rejchrt a Tomáš Binter st.).

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Kdo nikdy nebyl dítětem, nemůže být ani dospělým.
Charlie Chaplin