ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Brno | LANO

ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Brno

27. 3. 2023

V sobotu 25. 3. se na brněnské HUDY stěně uskutečnil první letošní závod ČP a ČPM v lezení na obtížnost, který byl zároveň prvním nominačním závodem do reprezentace ČR v této disciplíně.

Celkově byl závod uspořádán na velmi dobré úrovni. Závodníci měli k dispozici pro kvalifikace i finále kvalitní zázemí pro rozcvičení a rozlezení. Časový harmonogram byl dodržen, organizace na místě byla bezchybná včetně informačního a výsledkového servisu, jehož součástí byla projekce průběžných výsledků. Ze strany traťových rozhodčích občas docházelo k dílčím nepřesnostem, ale po upozornění byla JURY ve většině případů schopna provést korekci. Veškeré problémy byly ze strany JURY řešeny včas, korektně a v příjemné atmosféře. Oproti poslednímu závodu ČP v boulderu byl tentokrát ze sobotního finále vysílán live stream.

Přes kvalitní startovní pole byla bohužel kromě samotných závodníků, jejich doprovodu a realizačních týmů divácká návštěva opět minimální. Prostor společný pro diváky i pro trenéry a realizační týmy byl jako obvykle na této stěně při finále velmi omezený a neumožňoval optimální výhled na cesty, což společně s minimální mimokomunitní propagací zřejmě ovlivňuje malý divácký zájem o vrcholné tuzemské závody v této atraktivní disciplíně.

Cesty připravené z moderních kvalitních chytů týmem pod vedením hlavního stavěče Martina Jecha prověřily závodníky ve všech aspektech a obsahovaly lezecky i divácky atraktivní prvky. U některých cest se nepodařilo optimálně nastavit jejich obtížnost, celkově však stavěčský tým závodníky perfektně rozřadil. 

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO celkově získali 8 medailí a 18 postupů do finále jednotlivých kategorií, další skončili smolně těsně pod čarou postupu. To je o jednu medaili a dvě postupová místa víc než při loňském brněnském závodě. 

V nejmladší kategorii B (14–15 let) zvítězil Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), 2. místo si připsala Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), která po chybě ve finálové cestě přišla o první místo z kvalifikace, 3. pozici vybojoval Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák) a nepopulární 4. příčka patří Tondovi Kořenskému (trenér Tomáš Binter st.), pro něhož to byl vůbec první životní prvoligový závod v lezení na obtížnost. 

V kategorii A (16–17 let) obsadil 2. místo Lukáš Trávníček (trenérka Eliška Karešová) a 3. pozici Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.), který dokázal ve své první sezóně v této kategorii zároveň postoupit do mužského finále, kde si připsal 7. příčku. 

V juniorské kategorii (18–19 let) patří 2. místo Hance Šikulové (trenér Tomáš Binter st.), 3. pozice pak Elišce Suché (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase) a Štěpánu Bulenovi (trenér David Urbášek), který rovněž ve finále ztratil prvenství z kvalifikace. 

Ve všech mládežnických kategoriích tak byly k vidění stupně vítězů, kde měli lezci LANO většinu.

Řada dalších členů LANO vybojovala postup do finále, zapadnout by neměla první životní finálová účast Ráchel Švastové a postup nemocí oslabeného Adama Endrle (oba trenér Karel Rejchrt), kteří jsou navíc v kategorii A prvním rokem.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP a ČPM naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Osmdesát procent úspěchu je dorazit tam, kam máte.
Woody Allen