Evropský pohár a Evropský pohár mládeže v lezení na rychlost – Tarnów | LANO

Evropský pohár a Evropský pohár mládeže v lezení na rychlost – Tarnów

7. 4. 2023

Polský Tarnów byl o víkendu dějištěm prvních letošních závodů Evropského poháru mládeže a Evropského poháru dospělých v lezení na rychlost. V sobotu byla na programu soutěž dospělých, v neděli pak závod mládežnických kategorií.

Člen LANO TOP TEAMu Jan Kříž (trenér Tomáš Binter st.) mezi muži postoupil do vyřazovacích bojů, kde obsadil 14. místo. Už v tzv. practice dosáhl času pod 6 sekund, v prvním kvalifikačním pokusu nejprve jeho soupeř předčasně odstartoval, pak selhalo startovací zařízení, ale Jan Kříž udržel chladnou hlavu a i přes o více než dvě desetiny sekundy pomalejší startovní reakci než obvykle zvládl pokus na jistotu za 6,01s. Ten mu nakonec zajistil postup ze 14. místa, protože ve druhém pokusu, který lezl na riziko, mu uklouzla noha. V osmifinále pak dosáhl výborného času 5,89s, ale bohužel ve vyrovnaném duelu nakonec o 11 setin sekundy prohrál s 3. mužem kvalifikace Yaroslavem Tkachem z Ukrajiny. Přes kvalitní čas Kříž obsadil celkovou 14. pozici, protože podle současných pravidel narozdíl od let minulých umístění vyřazených závodníků určuje pořadí z kvalifikace.

Vítězi se stali domácí Marcin Dzienski a Aleksandra Miroslaw, která tak potvrdila dominanci Polska v silné mezinárodní konkurenci, když se na prvních čtyřech místech seřadily výhradně polské závodnice.

V nedělním závodě Evropského poháru mládeže vybojoval člen LANO TOP TEAMu Ihor Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka) bronzovou medaili v kategorii B (14 - 15 let). Byl to zároveň jeho první životní postup do vyřazovacích bojů v mezinárodních závodech IFSC. Ihor si už v kvalifikaci vytvořil osobní rekord časem 7,67s, díky němuž postupoval ze 3. pozice. Ve čtvrtfinále vyřadil týmového kolegu z ukrajinské reprezentace Mykytu Abramkina, v semifinále bohužel uklouzl v kroku do koncového tlačítka, když vedl před Alessandrem Trezzim z Itálie, který dosáhl času 7,56s. V duelu o 3. místo pak porazil Němce Moritze Sailera.

Z českých reprezentantů v Tarnówě nikdo nepostoupil do vyřazovacích kol.

Ihor Ukrajinu reprezentuje ve všech disciplínách a protože žije v Praze, má to do Brna na standardní cestu na rychlost poměrně daleko. Přesto se dokáže i v této disciplíně neustále zlepšovat, na čemž má podíl také právě vicemistr světa z roku 2019 Jan Kříž, který mu pomáhá se specializovanou přípravou.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Začátkem všech úspěchů je touha. Pamatujte si to! Slabá touha přinese slabé výsledky, tak jako malý ohýnek vydá málo tepla.
Napoleon Hill