Evropský pohár mládeže v boulderu – Kaunas | LANO

Evropský pohár mládeže v boulderu – Kaunas

1. 5. 2023

V litevském Kaunasu se ve dnech 29. – 30. 4. konal letošní druhý závod Evropského poháru mládeže v boulderu. Pro pořadatele šlo o premiéru v konání soutěže této úrovně, protože oficiální mezinárodní závod se v pobaltských zemích dosud nikdy neuskutečnil.

Až na drobné nedostatky v oblasti přípravy startovních listin a video-předlezů před samotným závodem byla organizace zvládnutá na velmi dobré úrovni. Z kvalifikací i finále všech kategorií byl k dispozici live stream.

EPM v Kaunasu byl kvalitativně obsazen slaběji než předchozí kolo v Soure. Tentokrát se soutěže vůbec neúčastnila reprezentace Francie, která je evropským lídrem téměř ve všech kategoriích a některé další silné výpravy nepřijely kompletní. Stejně jako před týdnem se současně konal závod Světového poháru, tentokrát v korejském Soulu, kde startovali i někteří špičkoví evropští junioři a závodníci kategorie A včetně lezců, kteří se před týdnem dostali na medailové příčky mezi dospělými.

V Litvě se představilo 10 členů LANO a svěřenců trenérů LANO, z toho 9 v rámci sedmnáctičlenné české výpravy a 1 v šestičlenném národním týmu Slovenska.

Člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) postoupil v kategorii B (14 - 15 let) do finále ze 3. pozice, když na šest boulderů potřeboval pouhých sedm pokusů. Ve finále pak Honzovi nevyšly první dva bouldery, v nichž měli určitou výhodu vyšší lezci, další dva topoval a obsadil tak konečné 4. místo. Další česká finalistka Viktorie Konečná obsadila v kategorii A (16 - 17let) 9. pozici.

I další členové LANO a svěřenci trenérů LANO si připsali kvalitní umístění. V kategorii B byla nejlepší z českých dívek Natálie Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar) na 15. příčce. Natálce se nepovedla první skupina boulderů, ale do druhé skupiny nastoupila soustředěně, první dva bouldery s přehledem topovala a v posledním bohužel třikrát spadla z topu, který by jí zajistil postup do finále. Mezi chlapci, kde startovali pouze členové LANO a svěřenci trenérů LANO, se naši lezci dále umístili takto: 20. Antonín Kořenský (trenér Tomáš Binter st.), 22. Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák) a 26. pozice patří svěřenci trenéra Mariana Havla Jonáši Švejcarovi. Natálka, Tonda i Daik se dokázali výrazně posunout ve srovnání s předchozím závodem v Soure.

I v kategorii A (16 - 17 let) se členové LANO oproti Soure výsledkově zlepšili. Lukáš Trávníček (trenérka Eliška Karešová) vybojoval jako nejlepší z Čechů 21. a Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.) 33. místo.

V juniorské kategorii (18 - 19 let) dosáhla opět nejlepšího „československého“ výsledku slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Plevko) na 12. pozici. Sára měla po první skupině boulderů závod rozjetý na finále, ale druhá skupina jí nevyšla, a tak skončila těsně za hranicí finálové desítky. I tak jde o Sářino nejlepší životní umístění na mezinárodní úrovni. Štěpán Bulena obsadil 22. a Lukáš Hacura 30. příčku (oba trenér David Urbášek).

Protože LANO a jeho trenéři měli v Kaunasu 10 závodníků, jako obvykle jim zde servis poskytovali také trenéři LANO. Tentokrát to byli David Urbášek a Marian Havel.

Děkujeme také rodičům lezců LANO Rudům Paarovi a Štípkovi, kteří pomohli české výpravě s dopravou závodníků.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall