ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Zlín | LANO

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Zlín

18. 5. 2023

V sobotu 13. 4. se ve zlínském Vertikonu uskutečnil druhý letošní závod ČP U14 v lezení na obtížnost.

Na závodech ve Zlíně bývá již tradičně velmi početné startovní pole. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. Ke stálicím českého poháru se přidali zahraniční lezci ze Slovenska, Maďarska a Ukrajiny a i díky velmi početné účasti domácích soutěžilo ve všech kategoriích dohromady 134 lezců. Jednalo se tak o jeden z nejvíce obsazených závodů těchto kategorií.

Závod začal dle propozic včas, avšak pořadí cest nebylo známe ještě půl hodiny před začátkem závodu. Rozlez probíhal na venkovní boulderové stěně vybavené kvalitními chyty a byla zde i možnost využít části lezecké stěny, které nebyly obsazeny závodními cestami. Vzhledem k početné účasti a relativně malým vnitřním prostorům stěny bylo pro závodníky i trenéry velmi často náročné přesouvat se z rozlezu k soutěžím cestám, informačním obrazovkám a výsledkové tabuli, pod kterou se i přes opětovné upozornění ze strany pořadatelů stále nacházely věci některých soutěžících a jejich doprovodu.

Informační a výsledkový servis, jehož součástí byla projekce průběžných výsledků, byl na dobré úrovni. Jedinými informačními nedostatky bylo neupozornění na čištění cest v kvalifikaci, výpadky jedné ze tří výsledkových obrazovek a nutnost individuálně zjišťovat informace o startovních časech druhého kola kvalifikace a organizaci finále, jehož start byl posunut dvakrát a ještě krátce před uzavřením izolace nebylo jasné, kde přesně se bude pro závodníky jakých kategorií izolace nacházet. Tu navíc po uzavření několik závodníků opustilo a následně se do ní beztrestně vrátilo. Některé z těchto nedostatků se bohužel opakují na většině tuzemských závodů, přestože např. informace o startech jednotlivých kol jsou klíčové pro správné načasování rozcvičení a rozlezení. Z hlediska vlastního rozhodování byla práce JURY, traťových rozhodčích i jističů kvalitní.

Cesty připravené z moderních kvalitních chytů týmem pod vedením hlavního stavěče Vildy Chejna byly lezecky zajímavé a závodníky rozřadily tak, že o žádném z finálových umístění nerozhodoval čas.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO získali řadu vynikajících umístění. V kategorii U14 zvítězil David Suchý (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase), který do finále postupoval z děleného 5. místa, ale díky výbornému finálovému výkonu si ze Zlína odvezl zlato. Bronzové medaile patří dalším členům LANO TOP TEAMu Elen Strculové (trenér Jiří Pummer) a Adamu Paarovi (trenéři Rudolf Paar a Tomáš Binter st.). Elen, která je v této kategorii teprve prvním rokem, se probojovala na stupně vítězů přes zranění nohy, které utrpěla při nedělních gymnastických závodech. Svěřenkyně trenéra Mariana Havla Alice Šindlarová si připsala 5. příčku.

V kategorii U12 skončila těsně pod stupni vítězů 4. Ema Cibulková (trenéři Markéta Lizáková a Karel Rejchrt), která je v této kategorii také prvním rokem stejně jako 7. Tomáš Králík (trenéři Bětka Zaťková a Tomáš Binter st.), který tak obsadil 5. místo mezi českými lezci. Julii Děcké (trenérka Markéta Lizáková) patří 8. příčka.

V kategorii U10 při svém prvním životním pohárovém startu v lezení na obtížnost vybojovala postup do finále a celkové 6. místo Julie Rydvalová (trenéři Tomáš Binter st. a Tomáš Rydval), která se tak skvěle vrátila po zlomenině ruky z posledního bouldrového pohárového závodu. 

Všem závodníkům gratulujeme – nejen k výborným výkonům, ale hlavně k získaným zkušenostem, které jsou v těchto kategoriích důležitější než výsledky. 

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP U14 naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall