MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Brno | LANO

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Brno

23. 5. 2023

Ve dnech 20. – 21. 5. hostila brněnská lezecká Hudy stěna Mezinárodní Mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň 2. kolem Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost.

Po organizační stránce byl závod na standardní úrovni. Časový harmonogram byl dodržen, až na změnu času izolace pro finále dospělých. Informace byly včas a správně zveřejňovány, k dispozici byly on-line výsledky, které však místy generovaly neúplné a někdy i chybné informace. Vzhledem k diskuzím, které vyvolalo zranění jednoho z lezců LANO, odkazujeme na zodpovědnost pořadatele za bezpečnost definovanou jak v článcích 3. 2. a 4. 2. platných Pravidel soutěžního lezení ČHS 2023, tak v zákonných normách ČR a bezpečnostní postupy, které mají předcházet riziku zranění v podobných situacích.

Hlavním stavěčem byl Denis Pail, dalšími členy jím vedeného stavěčského týmu byli Martin Jech a Anežka Radouchová. Kvalifikační cesty byly lezecky zajímavé a dobře nastavené tak, aby rozřadily závodníky jednotlivých kategorií. Semifinálové cesty, které byly zároveň finálovými cestami pro kategorie A a J neměly adekvátně nastavenou obtížnost a žádný z lezců v nich nedosáhl topu, když nejlepší lezec v mužské kategorii dolezl zhruba do dvou třetin cesty, naopak několik závodníků zde skončilo již po osmi krocích a polovina startovního pole skončila do 16 kroků. Bylo by vhodnější, aby cesty v tomto kole gradovaly postupně a umožnily závodníkům z mladších kategorií soutěžit na úrovni alespoň částečně odpovídající jejich výkonnosti. Finálová cesta pro chlapce v kategorii B, která byla zároveň finálovou cestou pro ženy, byla také lezecky velmi zajímavá a perfektně rozřadila obě kategorie. Mužská finálovka přinesla řadu divácky atraktivních prvků a rozřadila závodníky nejen po silové, ale i dovednostní stránce.

Ze semifinálových a finálových kol byl zajištěn live stream. Na místě komentoval celou akci již tradičně netradiční moderátor.

Prostor pro diváky na brněnské Hudy stěně je malý, ale protože se závodu mimo doprovodu rodinných příslušníků a přátel závodníků neúčastnili žádní diváci, neznamenalo to žádný problém. Vrcholný závod sezóny tak již tradičně postrádal atmosféru a cokoli co by jej odlišovalo od běžných tuzemských závodů.

Po celý závodní víkend se o 25 startujících členů LANO a svěřenců trenérů LANO staral tým trenérů LANO ve složení Lucie Švecová, Jaku Dvořák, David Urbášek, Marian Havel, Markéta Lizáková, Karel Rejchrt a Tomáš Binter st. Na závodě je doprovázeli i aspiranti na trenérské vzdělání LANO, kteří mají účast na závodech v různých kategoriích a disciplínách jako jednu z praktických částí školení. Budoucí trenéři zde mají unikátní možnost srovnat si teoretické znalosti v praxi a zažít neodmyslitelnou součást trenérské práce, kterou je závodní koučink.  

Členové LANO získali v závodě s mezinárodní účastí 6 medaílí, 8 v MČRM a celkově pak 15 finálových postupů a řadu dalších výborných umístění.

V kategorii B (14 - 15 let) si mistrovský titul připsal po vynikajícím výkonu ve všech cestách Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.), 2. místo obsadil Darius Naimji (trenéři Marian Havel a Jakub Dvořák). Velkou smůlu měla ve finále Natálka Paarová (trenéři Tomáš Binter st. a Rudolf Paar), která postoupila z kvalifikace z 1. pozice a ve finále spadla ve stejném kroku jako tři soupeřky, ale protože sekvenci špatně přečetla a krok rozjela z jiného chytu, skončila na celkové 4. příčce jako 3. z českých závodnic. 

Jára Šikula (trenér Tomáš Binter st.) zažil velmi dramatický finálový den. Nejprve se při pádu v semifinále, které bylo zároveň finále kategorie A (16 - 17 let), zranil, ale přesto obsadil 3. místo ve své kategorii a postoupil také do finále mezi muži. Tam se po návratu z nemocnice rozhodl přes bolest nastoupit a vybojoval zde skvělé 4. místo, které mu zároveň vyneslo i nominaci do reprezentace mezi dospělými! 

V juniorské kategorii (18 - 19 let) patří 2. příčka slovenské člence LANO TOP TEAMu Sáře Šimekové (trenér Tomáš Plevko), která oba závodní dny bojovala se zdravotními problémy, 3. místo a 2. mezi českými lezkyněmi Hance Šikulové (trenér Tomáš Binter st.) a bronzovou medaili mezi chlapci si odvezl Štěpán Bulena (trenér David Urbášek). Eliška Suchá (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase) skončila mezi juniorkami celkově na 4. pozici jako 3. česká závodnice.

Všichni jmenovaní čeští lezci a Lukáš Trávníček (trenérka Eliška Karešová) se zároveň nominovali do reprezentace ČR v jednotlivých kategoriích, Sára Šimeková je členkou reprezentačního týmu Slovenska.

Dalšími členy LANO, kteří se dostali do finále republikového šampionátu, jsou v kategorii B 7. Klárka Preislerová (trenér Marian Havel), v kategorii A 6. Lukáš Trávníček, 7. Adam Endrle (trenér Karel Rejchrt) a Eliška Nováková (trenér David Urbášek) a 8. Kristýna Švastová (trenér Karel Rejchrt), v juniorské kategorii pak 5. Lukáš Hacura (trenér David Urbášek) a 7. Nikola Bulušková (trenér Karel Rejchrt). Pro Klárku a Kristýnu šlo zároveň o jejich první finále v těchto kategoriích, v nichž jsou prvním rokem stejně jako Jára Šikula, Hanka Šikulová, Sára Šimeková, Štěpán Bulena, Lukáš Hacura a Nikola Bulušková. 

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií i průběžné pořadí ČP a ČPM naleznete na webu ČHS zde.

Všem závodníkům gratulujeme! 

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall