ČP, ČPM a ČP U14 v boulderu – Praha | LANO

ČP, ČPM a ČP U14 v boulderu – Praha

21. 2. 2024

V sobotu 17. 2. hostila pražská lezecká stěna Jungle Sport Park první letošní podnik Českého poháru a Českého poháru mládeže v boulderu, který byl zároveň prvním ze dvou nominačních závodů do reprezentace ČR v této disciplíně.  V neděli pak na tento závod navázalo první kolo Českého poháru do 14 let v boulderu.

Pro letošní rok vydal ČHS nejprve stanovisko, že start v závodech tzv. „1. ligy“ bude umožněn pouze českým státním příslušníkům a tuto informaci umístil i na webovou stránku pro registraci závodníků. Toto stanovisko se ale necelý týden před závodem změnilo a start byl zahraničním závodníkům umožněn do naplnění stanovené kvóty, aniž by tato informace byla kdekoli oficiálně zveřejněna. Na dotaz zástupce LANO byla možnost startu cizinců nejprve neoficiálně potvrzena s tím, že v zájmu rovných podmínek bude co nejdříve vše zveřejněno a necelé čtyři dny před koncem registrace obdržel zástupce LANO informační mail ohledně možnosti startu cizinců, aniž by v té době byla tato informace veřejně dostupná. Samo omezení startu cizinců bylo údajně motivováno snahou zamezit prodloužení finálového kola, v němž se v nominačních závodech zvyšuje počet postupujících o zahraniční závodníky tak, aby zůstal zachován počet postupujících českých lezců, tomu ale aktuální řešení s plošnou kvótou pro cizince bez ohledu na kategorie nezamezí, jak se ukázalo již při tomto závodě. V každém případě je umožnění startu cizinců stejně jako v minulých letech pozitivním krokem, který pomůže sportovní úrovni českých soutěží.  

Přestože se registrace uzavřela v úterý ráno, rozdělení do skupin bylo zveřejněno až v pátek před závodem kolem 16 hodiny. Následně ale bylo změněno, aniž by informace o této změně byla kdekoli publikována, takže závodníci a trenéři, kteří již začali pracovat s původním rozdělením, pracovali s nesprávnými informacemi.

Po úpravách se zmenšil prostor konání závodu tak, že byl pro pořádání soutěže této úrovně nevhodný. Podmínky pro práci trenérů a realizačních týmů byly komplikované – a to na kvalifikace ani finále (pro které se prostor ještě zmenšil kvůli kamerám a režii live streamu) nepřišli kromě rodičů a doprovodu závodníků prakticky žádní diváci, jinak by situace byla neudržitelná.

Organizačně byl závod uspořádán na velmi dobré úrovni. Výsledkový servis u oficiálních výsledků fungoval bezchybně, bohužel projekce průběžných výsledků byla tentokrát nejen pozdě aktualizována, ale obsahovala řadu chyb, kdy některým závodníkům byly připsány topy a zóny, jichž ve skutečnosti nedosáhli. Ze strany bouldrových rozhodčích docházelo k dílčím nepřesnostem a bohužel i k neznalostem znění a výkladu pravidel. Veškeré problémy však byly ze strany JURY řešeny rychle, korektně a v příjemné atmosféře. Plně funkční bylo také zdravotnické zajištění

Bouldery byly připraveny z moderních kvalitních chytů, jejich obtížnost však byla v jednotlivých kategoriích velmi nevyrovnaná. V mládežnických kategoriích dívek a kvalifikaci žen byly bouldery příliš lehké, o čemž svědčí i to, že v kat. B vylezly všechny bouldery čtyři závodnice, v kat. A šest lezkyň, mezi juniorkami dvě a mezi ženami jedenáct soutěžících, takže ani všechny vylezené bouldery neznamenaly postup do finále. Ve finále pak bouldery jednoznačně zvýhodňovaly vyšší závodnice. Mezi chlapci a v kvalifikaci mužů byla situace lepší, v mužském finále ale stavěči připravili bouldery příliš těžké, a tak na vítězství stačily dva topy a čtyři závodníci skončili bez vylezeného boulderu. Kromě nevyrovnané obtížnosti boulderů byl problematický i jejich charakter, protože poměrně hodně boulderů bylo zaměřeno hlavně na koordinační schopnosti. Většina problémů tak byla sice pohybově velmi zajímavých a divácky atraktivních, jenomže nominační závod zejména v kvalifikaci, která je zároveň finálovým kolem pro kategorie A a J, by měl závodníky prověřit ve všech aspektech potřebných pro úspěch na mezinárodní úrovni, kde „exhibiční“ bouldery rozhodně nepřevažují. V kategoriích U14 byla problematická „recyklace“ boulderů ze závodů starších kategorií, v jejímž důsledku ve všech kategoriích až na jedinou výjimku rozhodovaly při stejném počtu topů pouze pokusy a některé bouldery byly tzv. „morfo“, tedy zvýhodňující závodníky od určité výšky, což zejména v dětských kategoriích není žádoucí.

Přestože šlo o závody tzv. 1. ligy a v sobotu i o nominační závod do reprezentace ČR, kromě realizačních týmů, příbuzných a přátel závodníků se v důsledku minimální mimokomunitní propagace ani na finálová kola nepřišli podívat prakticky žádní diváci. Ze sobotního finále byl přenášen live stream na web.

Členové LANO a svěřenci trenérů LANO získali v průběhu závodního víkendu 9 medailí a řadu dalších hodnotných umístění. Tři z mládežnických reprezentantů LANO zároveň postoupili do finále mezi dospělými.

V juniorské kategorii (18 - 19 let) zvítězila slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Binter st.) a 2. místo vybojoval Štěpán Bulena. V kategorii A (16 - 17 let) patří 2. pozice Janu Štípkovi a 3. Jaroslavu Šikulovi (oba trenér Tomáš Binter st.), kterému o jediné místo unikl postup do mužského finále, hned za nimi se na 4. příčce umístil Jonáš Švejcar (trenér Marian Havel) a na 5. Antonín Kořenský (trenér Tomáš Binter st.), 5. pozici, která by po dvou závodech znamenala v této kategorii reprezentační nominaci, obsadila také Natálie Paarová (trenér Rudolf Paar). V kategorii B (14 - 15 let) si při svém prvním životním startu v českých „prvoligových“ závodech připsala 3. místo další slovenská reprezentantka Tamara Urdová (trenér Tomáš Binter st.), když jí stříbro uniklo o jediný pokus.

Mezi dospělými si pak ve finále nejlépe vedl Honza Štípek, který přes to, že startoval po nemoci a stavěči závodníkům neumožnili předvést své skutečné kvality, vybojoval při svém debutu mezi muži 4. pozici, Natálka Paarová si rovněž při svém prvním startu mezi ženami připsala 6. příčku a Sára Šimeková se svými méně než 160 centimetry neměla v morfo boulderech šanci udržet skvělou 3. pozici z kvalifikace a skončila 9.

V kategorii U14 zvítězila Elen Strculová (trenér Jiří Pummer) a 2. místo vybojoval David Suchý (příprava pod vedením stavěče Dannyho Sjödina Holase). V kategorii U12 si 2. pozici připsal Tomáš Králík (trenéři Bětka Zaťková a Tomáš Binter st.) a stejné umístění patří Nele Cibulkové (trenérka Markéta Lizáková) v kategorii U10.

Řada dalších členů LANO podala vynikající výkony a dosáhla výrazných osobních zlepšení.

Kompletní výsledky jednotlivých kategorií naleznete na webu ČHS zde.

Tým LANO

Zkušenost je název, který dáváme svým chybám a omylům.
Oscar Wilde