2. kolo ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Praha
24. 5. 2024
Dne 18. 5. hostila pražská lezecká stěna Big Wall 2. kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň prvním ze dvou nominačních závodů, po kterých budou stanoveny reprezentace v jednotlivých kategoriích pro tuto disciplínu.
Závod byl po organizační stránce na dobré úrovni. Znovu byla použita mobilní aplikace poskytující informace o závodě, kterou považujeme za krok správným směrem. Bohužel tentokrát nenabízela správné předlezy kvalifikačních cest. Na místě byly videopředlezy správné a k opravě předlezů v aplikaci došlo po upozornění. Uživatelsky by ale bylo příjemnější, kdyby aplikace místo QR kódu obsahovala přímý odkaz na video, jak tomu bylo na závodě 1. kola ČP a ČPM v Brně.
Časový harmonogram závodu byl dodržen a informace byly zveřejňovány včas. Startovní listina v kategorii U16 dívek obsahovala chybu, která se opakovala i ve druhém kole kvalifikace, a to i přes upozornění hlavního rozhodčího. K dispozici byly výsledky v průběhu závodu, avšak opět docházelo k výpadkům obrazovek, a to zejména ve finále.
Nevyhovující bylo obsazení pozice moderátora, kterému často nebylo rozumět. Při závěrečných medailových ceremoniálech pak nebyl schopný správně vyslovit jména mnoha závodníků. Přímý přenos ze závodu bohužel opět nebyl adekvátní rychle se rozvíjejícímu olympijskému sportu. Prostřednictvím těchto on-line přenosů opravdu nemá sportovní lezení sponzorům co nabídnout.
Prostor pro diváky byl při finálových kolech minimální, ale protože se závodu mimo doprovodu účastníků diváci pravidelně nezúčastňují, neznamenalo to žádný problém. Závodu tak opět bohužel chyběla pěkná sportovní atmosféra.
Hlavním stavěčem byl Martin Jech, který stavěl společně s Vojtou Vlkem. Stavěči výborně využili profily lezecké stěny pro kvalifikační cesty mužů a žen, avšak obtížnost těchto cest nebyla zvolena správně. Cesty byly pro obě kategorie příliš lehké. Jako výrazný problém pak chápeme kategorie U16, kdy dvě ze tří cest (kvalifikace a finále) byly postaveny v nevhodných profilech a jejich obtížnostní úroveň neodpovídala kvalitám závodníků v těchto kategoriích. Těžší finálové cesty mají téměř vždy závodníci kategorií U14. Při přímém přenosu nebyla kategorie U16 vidět vůbec.
Zázemí pro závodníky v prostoru izolace s miniaturní rozlezovou stěnkou bez přístupu čerstvého vzduchu bylo řešeno s vedením závodu po skončení kvalifikace. Hlavní stavěč navrhnul řešení, jak prostory izolace zvětšit a poskytnout závodníkům více prostoru pro rozcvičení a rozlez. Další kroky v této věci ale učiněny nebyly, takže si všech 59 finalistů muselo poradit se stěnkou o rozměrech cca 3x2,5 metru. Na mnoha místech se chlubíme pořadatelstvím světového poháru, při kterém rozlezová stěna i zázemí pro závodníky vypadá úplně jinak. Je žádoucí, abychom více mysleli na závodníky samotné a připravovali jim prostředí, které jim umožní podávat ty nejlepší výkony. Adekvátní prostory izolace k takovému prostředí rozhodně patří.
Členové LANO si v závodě připsali řadu parádních výkonů. Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) vybojoval zlatou medaili jak mezi dospělými, s nimiž v této disciplíně závodil vůbec poprvé, tak v kategorii A (16 - 17 let), v níž je prvním rokem. Zlato si mezi dívkami v této kategorii odvezla také Natálka Paarová (trenér Rudolf Paar), která skončila zároveň 5. mezi ženami, bronzové medaile přidali Ráchel Švastová (trenér Karel Rejchrt) a Darius Naimji (trenér Marian Havel). Jaroslav Šikula obsadil mezi českými závodníky 5., Antonín Kořenský (oba trenér Tomáš Binter st.) 6. a Lukáš Trávníček (trenér Marian Havel) 7. příčku. Michal Běhounek předvedl, že i jako trenér si udržuje výbornou výkonnost, když postoupil do finále mezi muži, kde obsadil 6. příčku.
V juniorské kategorii (18 - 19 let) vybojovala stříbro Eliška Suchá (příprava pod vedením stavěče Danyho Sjödina Holase) a bronz Štěpán Bulena. Slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Binter st.) se propadla po chybě ve finále na 4. místo, když z kvalifikace postupovala ze 2. pozice a zároveň postoupila do finále mezi ženami, kde obsadila 7. příčku. Václav Semerád si připsal 5., Eliška Nováková a Lukáš Hacura (všichni trenér David Urbášek) shodně 7. místa.
V kategorii B (14 - 15 let) rovněž po 2. pozici z kvalifikace skončila ve finále 4. Alice Šindlarová (trenér Marian Havel), 5. příčka patří Adamu Paarovi (trenér Rudolf Paar), 8. místa obsadili Klára Preislerová (trenér Marian Havel) a Daniel Milan Strýhal (trenérka Markéta Lizáková).
Řada dalších členů LANO podala výborné výkony a skončila těsně za branami finále.
Kompletní výsledky naleznete zde.
Tým LANO