MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Brno | LANO

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Brno

7. 6. 2024

O víkendu 1.–2. června se na brněnské Hudy stěně konalo MMČR a MČRM v lezení na obtížnost. Členové lano byli i zde velice úspěšní, když získali osm medailí, z toho čtyři zlaté mistrovské tituly!

Mistrovství republiky bylo zároveň posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v lezení na obtížnost, a přestože sezóna v této disciplíně je teprve na začátku, tak i závěrečným podnikem seriálu Českého poháru a Českého poháru mládeže.

Dle platných pravidel a prováděcích předpisů bylo Mistrovství ČR vyhlášeno v mezinárodním formátu – v takovém případě se počty postupujících do dalšího kola nenavyšují o zahraniční účastníky. Nominační závody však dle týchž pravidel musí být vyhlášeny ve formátu open, kdy se naopak počty soutěžících postupujících do dalšího kola navyšují o zahraniční účastníky. V průběhu závodu tak dlouho nebylo jasné, jaké ze dvou protichůdných ustanovení bude uplatněno. 

Hlavním stavěčem byl Denis Pail, který stavěl společně s Martinem Jechem. Z pohledu závodních cest byla akce velice povedená. Zejména kvalifikační, semifinálové a mládežnické finálové cesty byly skvěle odhadnuty a závodníky dobře rozřadily. Výhradu zaslouží pouze mužské finále, které svým charakterem dostatečně neprověřilo závodníky směrem k mezinárodním závodům. 

Závod byl sice po organizační stránce na dobré úrovni, některé problematické situace však přesto nastaly a do budoucna by bylo vhodné věnovat více pozornosti již přípravě před závodem samotným.

Krom výše zmíněného problému s protichůdnými pravidly o formátu soutěže, stojí za zmínku například to, že vyhlášení výsledků všech kategorií bylo naplánováno až na závěr, tzn. po dolezení finále dospělých. Závodníci kategorií U18 a U20, kteří dolezli svá finále již krátce po poledni, tak museli čekat až do večera. Výsledkové listiny celkového hodnocení ČPM navíc nebyly dlouho vyvěšeny, a tak si závodníci museli sami dopočítávat celkové umístění v poháru a domýšlet, zda má smysl čekat na závěrečný ceremoniál. 

Podobný problém nastal i v případě schůzky nově nominovaných reprezentantů, u které nebylo jasné, kdy se bude konat a koho se týká, jelikož finální nominační výsledky (tzn. ty bez prvního závodu ČP a ČPM, který nominační nebyl) si opět musel dopočítat každý sám. Pozvánka na schůzku tak probíhala chaotickým naháněním jednotlivců po stěně.

Závod byl již tradičně bez divácké atmosféry, kde opět mimo rodičů, trenérů a samotných závodníků nebyl přítomen nikdo jiný, což bohužel kazí dojem z nejvyšší lezecké soutěže. 

Celý tento organizační chaos a fakt, že nám pořadatelé letos nabídli pouze tři prvoligové závody pro mládežnické a dospělé kategorie vzbuzuje otázku, zda opravdu jdeme správným směrem, a to jak v samotném přístupu k organizování závodů, tak motivaci mladých lezců ke sportovnímu lezení.

Člen LANO TOP TEAMu Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) vybojoval nejen zlatou medaili ve své mládežnické kategorii A (16 - 17 let), ale i 3. místo mezi dospělými, když ze semifinále postupoval dokonce z 1. příčky. Hodnotné 6. místo mezi muži zapsal ve finále Michal Běhounek, který si i jako trenér udržuje skvělou výkonnost. 

Zlato v kategorii A má LANO také mezi dívkami díky Natálii Paarové (trenér Rudolf Paar), které zároveň patří finálová 8. pozice mezi ženami. Bronz přidal Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.), výborné 4. místo obsadil Lukáš Trávníček (trenér Marian Havel) a 4. mezi českými lezkyněmi skončila také Ráchel Švastová (trenér Karel Rejchrt).

Jednoznačné vítězství mezi juniorkami (18 - 19 let) vybojovala slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Binter st.), která rovněž postoupila do ženského finále z 5. místa, jako nejlepší mládežnická závodnice. Finále se jí ale nepovedlo a nakonec si mezi dospělými připsala 10. příčku. Juniorské zlato si z Brna odvezl také Štěpán Bulena, bronz pak Eliška Suchá (příprava pod vedením stavěče Danyho Sjödina Holase), svěřence trenéra Davida Urbáška Václava Semeráda dělilo na 4. místě od bronzu pouhé plus z jedné kvalifikační cesty.

V kategorii B (14 - 15 let) patří bronz Adamu Paarovi (trenér Rudolf Paar), 5. pozici obsadila Klárka Preislerová a 6. Alice Šindlarová (obě trenér Marian Havel). 

Členové LANO splnili výkonnostní kritéria pro obsazení 10 pozic v české reprezentaci. Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) se nominoval jak mezi dospělými, tak v kategorii A (16 - 17 let), kde se dále nominovali Natálie Paarová (trenér Rudolf Paar), Ráchel Švastová (trenér Karel Rejchrt), Jaroslav Šikula (trenér Tomáš Binter st.) a Darius Naimji (trenér Marian Havel). V kategorii B (14 - 15 let) nominační kritéria splnili Adam Paar (trenér Rudolf Paar) a Alice Šindlarová (trenér Marian Havel) a mezi juniory (18 - 19 let) Eliška Suchá (příprava pod vedením Danyho Sjödina Holase) a Štěpán Bulena. 

Celkové pořadí ČP a ČPM má bohužel výrazně sníženou hodnotu, protože první ze závodů seriálu byl ve stejném termínu jako závod Evropského poháru mládeže, jehož se účastnila naprostá většina závodníků české špičky všech kategorií. Navíc termín posledního závodu nejvyšší dlouhodobé soutěže v lezení na obtížnost je demotivující pro všechny závodníky, kteří se nenominovali do reprezentace a po sportovní stránce je ukončení domácí sezóny v polovině roku nepochopitelné. V tomto světle je třeba vnímat i 8 medailových umístění členů LANO a svěřenců trenérů LANO v celkovém hodnocení pohárových soutěží: Jan Štípek i bez jednoho závodu vybojoval 1. pozici v kat. A a 2. příčku mezi muži, vítězství v kategorii A si rovněž bez jednoho závodu připsala Natálie Paarová, 2. místo patří Ráchel Švastové a 3. Lukáši Trávníčkovi (trenér Marian Havel). V juniorské kategorii skončila 2. Eliška Suchá a 3. svěřenec trenéra Davida Urbáška Václav Semerád, v kategorii B patří 3. příčka Kláře Preislerové (trenér Marian Havel).

Všem závodníkům gratulujeme.

Celkové výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall