Mistrovství světa mládeže a Mistrovství Evropy v soutěžním lezení – Guiyang / Villars | LANO

Mistrovství světa mládeže a Mistrovství Evropy v soutěžním lezení – Guiyang / Villars

3. 9. 2024

Ve dnech 22.–31. 8. se v čínském Guiyangu konalo Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení. Souběžně s ním od 27. 8. hostilo švýcarské Villars-sur-Ollon Mistrovství Evropy v soutěžním lezení, které navázalo na ME v paraclimbingu.

Kvalitu i kvantitu startovního pole u obou akcí ovlivnila nejen jejich termínová kolize, ale i období těsně po Olympijských hrách v Paříži, kdy většina úspěšných olympioniků odpočívala, u mládežnického MS navíc mělo vliv i místo konání.

Destinace MSM ve vnitrozemské Číně znamenala řadu komplikací zejména pro mimoasijské výpravy, nicméně soutěž se podařilo uspořádat po organizační stránce na dobré úrovni, na čemž mají velký podíl delegát Christophe Billon (FRA) a Jury President Wim Verhoeven (BEL). Za problematické však lze označit testování REDs v průběhu závdu včetně závodních dnů. Přes chvályhodnou snahu IFSC o řešení závažného problému poruch příjmu potravy by celý přístup k této problematice stál za další důkladné zvážení.

Ze všech kol MSM byl dispozici live stream, když přenosy sekvenční technologií ze semifinále a finále byly dostupné na YouTube kanále IFSC a přenosy z kvalifikací zpracovával Discover Sport jednokamerovou technologií.

Hlavními stavěči MSM byli pro boulder Tsukuru Hori (JPN) a pro lezení na obtížnost Artimes Farshad Yeganeh (IRI). Bouldery i cesty měly vynikající úroveň odpovídající vrcholné mládežnické akci a závodníky dobře rozřadily.

MSM se zúčastnili čtyři členové LANO TOP TEAMu.

Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) v lezení na obtížnost postupoval z kvalifikace kategorie A (16 - 17 let) ze 6. pozice, v semifinále se posunul na 4. příčku o pouhé plus za třetím lezcem a ve finále pak skončil na 6. místě, když se mu nepodařilo optimálně vyřešit sekvenci v horní části cesty. Přestože pro Honzu je tento výsledek zklamáním, jde o vynikající úspěch. Navíc byl Honza, přestože je v této kategorii teprve prvním rokem, nejlepším neasijským závodníkem ve všech kolech.

Jan Štípek pak nastoupil po jediném dni odpočinku do kvalifikace v boulderu. Z ní postupoval z 15. místa s tím, že se v semifinále pokusí zabojovat o postup do finále, ale další den se mu únava sečetla a obsadil tak konečnou 16. pozici. Sám Honza to zhodnotil takto: „Já byl úplně dead. Kůže, síla, nic nebylo...“. Přesto jde o kvalitní umístění a nejlepší výsledek české výpravy i v této disciplíně. V kombinaci boulderu a obtížnosti patří Honzovi 6. příčka rovněž jako nejlepšímu z české výpravy.

Slovenské reprezentantce Sáře Šimekové (trenér Tomáš Binter st.) bohužel kvůli chybám o dvě místa unikl v lezení na obtížnost postup z kvalifikace kategorie juniorek (18 - 19 let), přesto je její 28. pozice nejlepším výsledkem slovenské výpravy v této disciplíně. Sáře rozhodně nepomohlo, že musela absolvovat testování na REDs v 7:30 čínského času (v Guiyangu je o šest hodin více než u nás) v den závodu, na jehož základě jí teprve byl potvrzen start, na který pak musela v hale čekat několik hodin.

V kvalifikaci boulderu skončila Sára na 24. místě, když ji od postupové dvacítky dělila jediná zóna. Sáru sice mrzelo, že jí semifinále těsně uniklo, ale přesto jde pro pouze 160 centimetrů vysokou lezkyni o solidní výsledek a zároveň druhé nejlepší umístění slovenské výpravy v této disciplíně i celkově.

Ukrajnský reprezentant Ihor Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka) obsadil v kvalifikaci lezení na rychlost kategorie A 24. příčku a do osmifinále se tak neprobojoval. Ihor bohužel v prvním kvalifikačním pokusu uklouzl, ve druhém pak dosáhl času 6,47s daleko za svým osobním rekordem, což v nesmírně rychlém závodě na postup nestačilo.

Další reprezentant Ukrajiny Demid Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka) skončil v kvalifikaci v lezení na obtížnost kategorie B (14 - 15 let) při svém prvním životním startu na mistrovství světa na 39. pozici.

V lezení na rychlost Demid po solidním výkonu v practice chyboval v obou kvalifikačních pokusech a obsadil 26. místo. V boulderu pak skončil na 37. příčce. Demida, který je stejně jako Honza a Ihor ve své kategorii prvním rokem, bohužel omezovalo zranění kolene a prstu.

Jan Štípek byl nejúspěšnějším členem české výpravy v obou disciplínách, nejlepšího umístění z českých dívek dosáhla Viktorie Konečná (trenér Tomáš Sycha) 22. pozicí v boulderu kategorie A.

V pořadí národů skončila česká reprezentace na 15. místě v lezení na obtížnost, na 24. pozici v boulderu a v lezení na rychlost se vzhledem k neúčasti českého závodníka nedostala do žebříčku. Přes výborné výkony člena LANO TOP TEAMu Honzy Štípka jde o další výsledkový propad mládežnické reprezentace v rámci světových šampionátů.

Mistrovství Evropy dospělých bylo připraveno s pověstnou švýcarskou precizností, nicméně při vyřazovacích kolech v lezení na rychlost došlo k poměrně zásadnímu problému, kdy po osmifinále mužů bylo na začátku čtvrtfinále žen nutno opravit jistící zařízení a ve vzniklé pauze se ukázalo, že jeden z chytů v cestě, konkrétně ten, který nikdo ze soutěžících nevyužívá, není správně umístěn. Po opravě JURY rozhodla o opakování mužského osmifinále, což pomohlo k postupu např. Polákovi Marcinu Dzeinskemu, který v předchozím souboji s Italem Zoddou prohrál.

V rámci ME docházelo k dílčím změnám časového harmonogramu. Veškeré problémy řešila JURY ve složení Jury President Werner Gächter (AUT) a IFSC Judge David Mora Garcia (ESP) rychle a korektně. Ze semifinálových a finálových kol byl k dispozici live stream na YouTube kanále IFSC, finálová kola navíc vysílal Eurosport 2, kde byl v české verzi spolukomentátorem člen expertního týmu LANO Tomáš Binter st.

Hlavním stavěčem lezení na obtížnost byl člen expertního týmu LANO Jan Zbranek, který ač Čech, se v roce 2022 stal smluvním stavěčem německé národní federace DAV a od podzimu 2022 je jediným smluvním stavěčem IFSC zodpovědným mj. za stavěčské manuály a řešení stavěčské problematiky ve vztahu k mezinárodním soutěžím včetně OH v Paříži, kde byl rovněž členem stavěčského týmu. Ve Villars mu s cestami pro ženy pomáhala bývalá vynikající česká reprezentantka Petra Růžičková. Hlavním stavěčem soutěží v boulderu byl Španěl Sergio Verdasco. Cesty i bouldery měly vynikající úroveň, byly atraktivní pro lezce i diváky a závodníky dokonale rozřadily, zároveň se podařilo vyvážit obě disciplíny kombinace.

Na ME startoval člen LANO TOP TEAMu Jan Kříž (trenér Tomáš Binter st.), který v lezení na rychlost obsadil s časem 5,95s 22. místo. Honza se fyzicky cítil dobře, ale vzhledem k tomu, že ve Villars se závodilo na větších chytech, než jsou k dispozici pro trénink v ČR, měl problém s koordinací pohybů, takže v practice se mu nepodařil ani jeden pokus.

V pořadí národů skončila česká výprava 9. v lezení na obtížnost, 17. v boulderu a 9. (poslední) v lezení na rychlost, což jsou nejhorší umístění ČR na mistrovství Evropy ve všech disciplínách za posledních deset let.

Kompletní výsledky obou závodů naleznete zde.

Tým LANO

Nejpodivuhodnější na budoucnosti je představa, že naši dobu budou nazývat staré zlaté časy.
Ernest Hemingway