Mistrovství Evropy mládeže v soutěžním lezení – Troyes | LANO

Mistrovství Evropy mládeže v soutěžním lezení – Troyes

2. 10. 2024

Francouzské Troyes hostilo poprvé v historii mládežnický evropský šampionát ve všech disciplínách soutěžního lezení.

Účast byla jak početně, tak kvalitativně velmi silná. Organizace akce byla sice vynikající, ale časový harmonogram byl připraven tak, že finalisté boulderu a lezení na obtížnost museli lézt bez odpočinku pět dnů po sobě, což z hlediska výkonů i zdravotní zátěže organismu není rozhodně optimální. Sportoviště mělo špičkové parametry, bohužel kvalifikace v boulderu byla řešena tak, že kromě kategorií dívek A a juniorek neměli závod možnost sledovat diváci. Kromě této situace byly podmínky pro diváky i práci osobních trenérů výborné.

Soutěž měla vynikající diváckou atmosféru, které přispěl nejen zájem Francouzů o závodní lezení, ale i návštěva dětí z místních škol s vlajkami a transparenty, které podporovaly nejen domácí lezce. Live stream byl k dispozici ve všech disciplínách ze semifinále, resp. čtvrtfinále a finále.

Hlavním stavěčem pro boulder byl Nor Christophe Cazin, pro lezení na obtížnost Němec Christian Bindhammer. Bouldery i cesty měly úroveň i obtížnost odpovídající této vrcholné akci.

JURY ve složení Jury President Cristiano Fossali (ITA), IFSC Judge Wim Verhoeven (BEL) pracovala perfektně, vysokou kvalitu měla i práce traťových rozhodčích.

LANO TOP TEAM v Troyes reprezentovalo 10 závodníků ze 3 zemí, kteří si odvezli jednu finálovou a šest semifinálových účastí.

V boulderu ze středeční kvalifikace do semifinále postoupili v kategorii A (16 - 17 let) Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) ze 7., Natálie Paarová (trenér Rudolf Paar) z 20. a mezi juniorkami (18 - 19 let) pak slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Binter st.) z 12. pozice.

Čtvrteční semifinále však nikomu z nich nevyšlo a nikdo nepostoupil do finále – Honza skončil na 13., Sára na 17. a Natálka na 24. příčce. Honza si navíc při pádu z topu zranil koleno, ale do kvalifikace v lezení na obtížnost nastoupil.

Ostatní členové LANO se v kvalifikaci boulderu umístili takto: v kategorii A 46. Lukáš Trávníček a 48. Darius Naimji, v kategorii B (14 - 15 let) 38. Alice Šindlarová (všichni trenér Marian Havel) a 41. Demid Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka).

Z kvalifikace v lezení na rychlost bohužel těsně nepostoupil ani Ihor Pichka (tým trenérů LANO pod vedením Jakuba Dvořáka), jenž přes kvalitní čas 6,12s skončil v kategorii A na 9. místě, tedy jako první nepostupující. Demid Pichka si připsal v kategorii B 13. pozici s časem 8,20s.

V lezení na obtížnost obsadil Jan Štípek (trenér Tomáš Binter st.) 6. místo. Honza nastupoval do kvalifikace nejen se zraněním kolene z boudrového semifinále, ale i s nachlazením. Přesto s přehledem postoupil ze 3. pozice. V semifinále skončil 2., když v závěrečné sekvenci přelezl možnost cvaknout expresku a nemohl proto pokračovat. Ve finále se pak Honzovi sečetla únava z dlouhé a náročné sezóny s aktuálními problémy a už nemohla hlava ani tělo.

Slovenská reprezentantka Sára Šimeková (trenér Tomáš Binter st.) postupovala z kvalifikace juniorek ze 14. místa, když v první cestě skončila na dělené 4. pozici, ve druhé si pak nepohlídala nepříjemný dynamický krok, v němž spadlo třináct závodnic. V semifinále jí pak bohužel uklouzla noha a obsadila tak konečnou 19. příčku. Sára na MEM dokázala postoupit do semifinále v lezení na obtížnost i boulderu, což se ze všech členů slovenské výpravy podařilo už pouze Martině Buršíkové. Další juniorská členka LANO TOP TEAMu Eliška Suchá (příprava pod vedením Danyho Sjödina Holase) skončila na smolném 25. a tedy prvním nepostupovém místě.

Natálie Paarová (trenér Rudolf Paar) postoupila z kvalifikace z 11. pozice po vyrovnaných výkonech v obou cestách. V semifinále jí pak nevyšel závěr technického kroku a obsadila konečnou 22. příčku. Natálka také postoupila do semifinále v lezení na obtížnost i v boulderu, což z české výpravy zvládli kromě ní už pouze Honza Štípek a Lukáš Mokroluský.

Další členové LANO se do semifinále v lezení na obtížnost neprobojovali – Lukáš Trávníček (trenér Marian Havel) skončil na 30. místě v kategorii A, když na postup mu chybělo jen málo, Štěpán Bulena si mezi juniory připsal 40. pozici.

V kombinaci byli nejlepšími členy LANO TOP TEAMu Jan Štípek na 6., Sára Šimeková na děleném 10. a Natálka Paarová na 17. místě.

Jediným českým finalistou na MEM byl kromě Jana Štípka Lukáš Mokroluský na 5. pozici v lezení na obtížnost, který předtím jako jediný Čech postoupil do finále v boulderu, kde skončil na 6. příčce a obsadil tak 2. místo v kombinaci, která ale v Troyes neměla medailový ceremoniál a byly pouze vydány výsledkové listiny. Česká republika tak tentokrát poprvé od roku 2017 skončila bez medaile v samostatných disciplínách pouze se dvěma finalisty a bohužel tak potvrdila další výkonnostní pokles, který je v situaci, kdy Jan Štípek nemohl podat svůj standardní výkon, který v sezóně opticky zlepšoval celkovou bilanci české reprezentace, ještě výraznější.

Evropský šampionát také uzavřel seriál Evropského poháru mládeže ve všech disciplínách.

Jan Štípek se stal celkovým vítězem této nejvyšší dlouhodobé soutěže v boulderu po prvenství v kategorii B v roce 2023 i v kategorii A pro rok 2024. Protože se nejhorší závod seriálu EPM škrtá, při rovnosti bodů s Belgičanem Laportem rozhodla o Honzově celkovém vítězství lepší vzájemná bilance. V lezení na obtížnost Honza vybojoval 2. příčku v celkovém pořadí a díky tomu i 1. místo v kombinaci, přestože je v této kategorii teprve prvním rokem!

Natálie Paarová obsadila v celkovém hodnocení EPM v lezení na obtížnost 4. a v kombinaci dělenou 7. pozici.

Sára Šimeková si připsala v celkovém hodnocení EPM v lezení na obtížnost 9. a v kombinaci 14. příčku.

V lezení na rychlost patří Ihoru Pichkovi 8. a Demidu Pichkovi 9. místo.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Tým LANO

Úplně nejhorší porážka je zapomenout na to, co vás zničilo.
Louis-Ferdinand Céline