Články – 2020 | LANO

Články – 2020


ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Jeseník

13. 12. 2020

O víkendu 12. - 13. 12. se v Jeseníku konalo 3. a závěrečné kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod, který provázela řada protiepidemických opatření, byl vzhledem k nezbytným omezením rozdělen do dvou dnů, kdy v sobotu soutěžili chlapci a v neděli dívky. Přesto byl pořadateli výborně organizačně zvládnut a přes velmi komplikovanou situaci nenastaly žádné organizační ani jiné problémy, které by negativně ovlivnily regulérnost soutěže. To je nutno ocenit a pořadatelům tímto děkujeme.

Více

TANDEM - Projekt individuálního plánování tréninku pro oddíly a organizace

10. 12. 2020

Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) ve spolupráci s oddílem Green Trees Monkeys připravila pod názvem TANDEM unikátní projekt na podporu talentované mládeže připravující se v rámci oddílových tréninků a kroužků zaměřených zejména na soutěžní lezení.

Více

Stavěčský kurz LANO – blok C

7. 12. 2020

Ve dnech 4.-5. 12. 2020 se v Lezeckém centru SmíchOFF pod vedením Jana Zbranka a Martina Jecha uskutečnil první ze série stavěčských kurzů (blok C), který byl primárně určen začínajícím stavěčům se zájmem o komerční stavění na bouldrové stěně.

Více

Skončilo ME v soutěžním lezení

29. 11. 2020

V sobotu 28. 11. skončilo Mistrovství Evropy v soutěžním lezení, které se v uplynulém týdnu konalo v Moskvě. Tento podnik byl pro evropské závodníky zároveň posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry v Tokiu.

Více

Začíná ME v soutěžním lezení

20. 11. 2020

Od soboty 21. 11. do soboty 28. 11. se v Moskvě koná Mistrovství Evropy v soutěžním lezení. Tento závod je pro evropské závodníky zároveň posledním kvalifikačním závodem na Olympijské hry v Tokiu. Na OH se kvalifikuje nejlepší muž a nejlepší žena v celkovém hodnocení kombinace, kteří již nejsou kvalifikováni z předchozích závodů.

Více

Spolupráce s ČSOB

28. 10. 2020

V minulých dnech se podařilo navázat spolupráci mezi Československou obchodní bankou, a. s., a Lezeckou asociací nezávislých odborníků, z. s. ČSOB díky tomu poskytne finanční podporu na činnost LANO ještě v letošním roce a zároveň vytvořila platformu pro dlouhodobé partnerství. Velmi si vážíme nejen samotné podpory, ale jsme hrdi na to, že můžeme spolupracovat právě s bankou, s níž nás spojují společné hodnoty. ČSOB totiž uplatňuje ty nejvyšší odborné i morální standardy, přičemž společenská odpovědnost a filantropie jsou běžnou součástí její každodenní činnosti. Získané prostředky proto využijeme zejména na péči o mládež, vzdělávání a další projekty založené na principech společenské odpovědnosti.

Více

Kurz pro stavěče

19. 10. 2020

Stavěčská expertní skupina Lezecké asociace nezávislých odborníků pod vedením Jana Zbranka připravila kurz pro zájemce o stavění na lezeckých stěnách. Kurz je primárně určen začínajícím stavěčům a všem, kteří se chtějí ve stavění cest zdokonalit. Účastníkům kurz poskytne odborný základ pro stavění cest a boulderů nejen na komerčních stěnách.

Více

Pravidla k nouzovému stavu ve sportu od středy 14. října

14. 10. 2020

Od středy 14. října došlo na území České republiky k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření. Jejich rozsah schválila vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 12. října 2020. Další informace o pravidlech k nouzovému stavu ve sportu naleznete na stránkách Národní sportovní agentury zde.

Výkladové stanovisko České unie sportu je k dispozici zde.

Více

Aktuální informace související s opatřením vlády proti šíření COVID-19

10. 10. 2020

V důsledku krizových opatření, která schválila vláda na svém mimořádném jednání dne 8. října, byly zrušeny závody ČP U14 v lezení na obtížnost v Chocni a MČR v lezení na rychlost v Ostravě v původních termínech s tím, že o náhradních termínech se jedná.

Další informace o pravidlech k nouzovému stavu ve sportu naleznete na stránkách Národní sportovní agentury zde.

Více

Výkladové stanovisko k nouzovému stavu v oblasti sportu

6. 10. 2020

Na stránkách Národní sportovní agentury bylo zveřejněno výkladové stanovisko k nouzovému stavu, který platí na území ČR od 5. 10. 2020. Stanovisko naleznete zde.

Více

MMČR a MČRM v lezení na obtížnost – Praha

5. 10. 2020

Ve dnech 3. – 4. 10. hostila pražská lezecká stěna Big Wall Mezinárodní Mistrovství České republiky a Mistrovství České republiky mládeže v lezení na obtížnost. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost.

Více

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost – Augsburg

21. 9. 2020

Německý Augsburg hostil ve dnech 17. – 18. 9. jediný letošní závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost. Vzhledem k opatřením proti COVID  19 byla účast podstatně slabší ve srovnání se standardními závody EYC v předchozích sezónách, tj. zhruba poloviční až dvoutřetinová dle jednotlivých kategorií.

Více

MMČR, MČRM a MČR do 14 let v boulderingu – Slaný

21. 9. 2020

Ve dnech 18. – 20. 9. se ve Slaném konalo Mezinárodní Mistrovství České republiky, Mistrovství České republiky mládeže a Mistrovství České republiky do 14 let v boulderingu. Závod byl zároveň 3. a závěrečným kolem Českého poháru, Českého poháru mládeže a Českého poháru do 14 let v boulderingu.

Více

MČR do 14 let v lezení na obtížnost – Zlín

13. 9. 2020

V sobotu 12. 9. se v lezeckém centru Vertikon Zlín konalo Mistrovství České republiky do 14 let v lezení na obtížnost.

Oficiální závody dosud pořádané na Vertikonu měly vždy vynikající úroveň a bylo tomu tak i tentokrát. Perfektní organizace, kvalitní cesty z moderních chytů, vynikající jističi, on-line výsledky, zkušení a problematiky znalí moderátoři, zajímavý doprovodný program, celková sportovní úroveň soutěže a řada dalších aspektů vytvořila pro všechny závodníky i diváky ze šampionátu skutečný zážitek. Kvalitní byla rovněž práce JURY – včas a jasně zveřejněné informace od startovních listin přes časy uzavření izolace až po výsledky, korektní rozhodování, výborná koordinace se stavěči i rychlé řešení protestů v souladu s pravidly vytvořily mladým lezcům a jejich trenérům vynikající podmínky pro podávání těch nejlepších výkonů.

Více

ČP do 14 let v lezení na obtížnost – Olomouc

6. 9. 2020

V sobotu 5. 9. hostila olomoucká lezecká stěna Flash Wall 1. kolo Českého poháru do 14 let v lezení na obtížnost.

Závod byl pořadateli organizačně výborně připraven. Dobrý nápad byl vzhledem k počasí umístění izolace venku, kvalitní byl rovněž moderátor. Bohužel opět došlo k problémům mezi JURY a některými rodiči a trenéry, protože propozice neobsahovaly informaci o formátu závodu a JURY nejprve nesprávně určila počet postupujících do finále. K vyřešení byli i zde přizváni pravidloví specialisté LANO, kteří nakonec díky znalosti aplikace příslušných ustanovení prováděcích předpisů a soutěžních pravidel přispěli k nápravě. Opakované situace, kdy se na odborníky LANO obracejí rodiče a trenéři, aby řešili problémy, které se jich netýkají a za které jsou zodpovědní příslušní soutěžní činovníci ČHS, však pro LANO nejsou žádoucí.

Více

ČP, ČPM a ČP do 14 let v boulderingu – Teplice nad Metují

30. 8. 2020

Ve dnech 28. - 29. 8. se v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují konalo 2. kolo Českého poháru, Českého poháru mládeže a Českého poháru do 14 let v boulderingu. Závod ČP a ČPM byl zároveň druhým a posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v dospělých i mládežnických kategoriích.

Více

Profesní pojištění pro stavěče

14. 8. 2020

Unikátní profesní pojištění pro stavěče lezeckých cest na základě iniciativy jediného českého držitele nejvyšší mezinárodní licence IFSC Jana Zbranka připravila Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) ve spolupráci s pojišťovnou Allianz.

Více

LANO TOP TEAM zahájil svou činnost

5. 8. 2020

Unikátní projekt podpory vrcholových sportovců a talentované mládeže nazvaný LANO TOP TEAM zahájil svou činnost. Jeho zřizovatelem je Lezecká asociace nezávislých odborníků, z. s. (LANO). Projekt navazuje na odborný servis a komplexní podporu sportovců poskytovaný touto organizací. LANO TOP TEAM tvoří aktuálně 19 sportovců nejen z oblasti soutěžního lezení.

Více

LANO TOP TEAM

7. 7. 2020

Lezecká asociace nezávislých odborníků (LANO) připravila pod názvem LANO TOP TEAM projekt na podporu vrcholových sportovců a talentované mládeže navazující na odborný servis a služby LANO.

Projekt reaguje na zvýšenou potřebu odborné, materiální, finanční, marketingové, mediální i morální podpory těch, kteří se sportu chtějí věnovat naplno.

Více

Republikové shromáždění LANO

29. 6. 2020

V sobotu 27. 6. se v Liberci konalo republikové shromáždění Lezecké asociace nezávislých odborníků, z. s. Přítomno nebo řádně zastoupeno bylo 86% řádných členů. Shromáždění se zúčastnilo i několik hostů.

Více

Plánované mezinárodní závody IFSC

29. 6. 2020

IFSC se rozhodla uspořádat několik mezinárodních závodů, z nichž první se připravuje již na konec srpna. Nebude se však jednat o závody Světového poháru, protože vzhledem k různým podmínkám a omezením pohybu osob v souvislosti s COVID – 19 by se nemohli zúčastnit reprezentanti všech členských zemí IFSC. Proto se v roce 2020 vůbec nebude konat seriál Světového poháru, jednotlivé závody nebudou považovány za závody SP a nebudou ani započítávány do World Rankingu.

Více

Rock Empire ČP a ČPM v lezení na obtížnost – Jablonec nad Nisou

28. 6. 2020

V sobotu 27. 6. hostila jablonecká Makak aréna 2. kolo Českého poháru a Českého poháru mládeže v lezení na obtížnost, které bylo zároveň druhým a posledním nominačním závodem do reprezentace ČR v dospělých i mládežnických kategoriích.

Více

Prague color climbing festival 2020

28. 6. 2020

V pátek 26. 6. se v Lezeckém centru SmíchOFF uskutečnil tradiční lezecký závod pro děti do 14 let – PRAGUE COLOR CLIMBING FESTIVAL 2020. Soutěžilo se v kombinaci boulderingu a lezení na obtížnost, tedy ve formátu, který je předběžně schválen pro Olympijské hry v Paříži 2024.

Více

Akademické mistrovství světa ve sportovním lezení 2020 bylo zrušeno

19. 6. 2020

FISU zrušila Akademické mistrovství světa ve sportovním lezení, které se mělo původně konat v italském Turíně od 17. do 20. září 2020.

Více

Úspěšná odborná práce Elišky Novotné

17. 6. 2020

Eliška Novotná je nejen jednou z našich nejlepších mládežnických reprezentantek, ale i člověkem, který dokáže samostatně kriticky myslet. Její výzkumná práce na téma „Inosin a jeho vliv na výkon sportovního lezce“ v rámci 42. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ) postoupila do celostátního kola, kde byla vyhodnocena jako 10. nejlepší práce v kategorii Zdravotnictví. Krajských kol se účastnilo téměř 900 autorů odborných prací SOČ a do finále postoupilo v 18 soutěžních oborech 274 soutěžních prací od 294 autorů.

Více

Spouštíme LANO

17. 6. 2020

LANO je zkratkou Lezecké asociace nezávislých odborníků. Lano je silný, pevný a dlouhý svazek vytvořený spojením jednotlivých vláken. Lano může zajistit bezpečnost, umožnit postup, ulehčit práci, držet věci pohromadě – záleží na tom, kdo a k čemu ho používá. LANO chce být rovněž silným, pevným a dlouhodobým svazkem vytvořeným spojením jednotlivých oborů, který nabízí vlastně totéž – proč, komu a jak zde nemá smysl vysvětlovat, protože to snadno najdete v sekcích O nás, Služby a Informace na tomto webu.

Více
Problém většiny lidí není v nedostatku informací. Jejich největší problém je, že neví, kdy, kterou a jak správně použít, aby jim to v životě fungovalo.
Milo Mahdall